Navigace

Ostravské muzeum připomíná 80. výročí konce druhé světové války výstavou Ostrava v Protektorátu

28. 4. 2025
Aneta Trojáková

OSTRAVA: Ostravské muzeum otevírá u příležitosti osmdesáti let od konce druhé světové války komorní výstavu s názvem Ostrava v Protektorátu. Prostřednictvím kreslených komiksů a exponátů ze sbírek muzea připomíná skutečné příběhy Ostravanů a události doby druhé světové války z let 1939–1945. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout od 25. dubna.

od 25. 4. 2025 do 31. 8. 2025

Výstava Ostrava v Protektorátu otevírá návštěvníkům pohled na každodenní život Ostravanů mezi lety 1939–1945. Prostřednictvím autentických příběhů zpracovaných ve formě kresleného komiksu na výstavních panelech přibližuje události doby druhé světové války z perspektivy tehdejších obyvatel města.

„Rozhodli jsme se jít jinou cestou a ukázat období druhé světové války pohledem těch, kteří ji prožívali den po dni. Výstava explicitně předkládá otázky k zamyšlení, kdy se lze jen těžko rozhodnout, kdo byl v té době padouchem a kdo hrdinou zasluhujícím si pomník ve veřejném prostoru města. Všechny příběhy prezentujeme v komiksové podobě, abychom umocnili emoční prožitek a oživili tak zapomenuté dějiny Ostravy,“ popisuje jeden z kurátorů výstavy Petr Chlebec.

Komiksy přináší osm nevšedních příběhů Ostravanů, kteří vzpomínali na individuální zážitky zahrnující počátek Protektorátu a s ním spjaté momenty jako například zatýkání a teror českého obyvatelstva, transporty do koncentračních táborů, bombardování Ostravy v roce 1944, roli protektorátní české policie, odbojovou činnost, soužití Čechů a Němců nebo osud Němců po osvobození. „Na reálných příbězích, které jsme získali od pamětníků, například z deníku policisty Pavla Petra nebo z vyprávění skautského vedoucího Huga Mandovského, výstava prezentuje každodennost Ostravanů, kteří snadno získávali nálepku hrdiny i padoucha,“ dodává Petr Chlebec.

Autentické příběhy ostravských pamětníků výtvarně ztvárnila ilustrátorka Johanka Janošíková, absolventka Vysoké školy výtvarných umení v Bratislavě. „Přívětivou tvář těžkému tématu vtiskla ilustrátorka Johanka Janošíková, která pro tento výstavní projekt nakreslila několik desítek kreseb. Volba komiksového zpracování místo tradičních výstavních textů nebyla náhodná – chtěli jsme návštěvníkům nabídnout silné lidské příběhy a válečné události nezvyklou formou, která je vizuálně poutavá a srozumitelná i mladším generacím. Věříme, že se nám podaří zprostředkovat příběhy druhoválečných pamětníků současnému publiku,“ doplňuje kurátor Jiří Sochorek.

Kromě panelů s komiksy budou k vidění předměty z muzejních sbírek, které korespondují s jednotlivými příběhy. Návštěvníci uvidí například návrhy soch osvobození z období komunismu, dosud nevystavený vězeňský chléb ze 40. let minulého století nebo pozůstalost 30. skautského oddílu, který stál u zrodu památníku Ivančena v Beskydech.

Výstava bude pro veřejnost v Ostravském muzeu přístupná od pátku 25. dubna do neděle 31. srpna 2025.

Ostrava v Protektorátu
25. 4.– 31. 8. 2025

Kurátoři: Mgr. Petr Chlebec, Mgr. Jiří Sochorek
Ilustrace a výtvarné zpracování: MgA. Johanka Janošíková

Výstava se koná u příležitosti 80. výročí osvobození města Ostravy a ukončení druhé světové války a je spolufinancována z rozpočtu statutárního města Ostravy. Projekt je tematicky propojen s výstavou Příběhy války realizovanou Slezským zemským muzeem.

Záštitu nad výstavou poskytl primátor statutárního města Ostravy Mgr. Jan Dohnal.

www.ostrmuz.cz

https://www.facebook.com/Ostravskemuzeum

https://www.instagram.com/ostravske_muzeum/

 

Sdílejte
Check icon Error icon