Navigace

Fascinující spojení hudby Salvatora Sciarrina a Luigiho Nona v DOX

21. 11. 2024
Kristýna Konczyna/ika

PRAHA, OSTRAVA: Ve čtvrtek 21. listopadu od 19 hodin se uskuteční v holešovickém DOX+ po roce další koncert Ostravského centra nové hudby. Tentokrát nabízí unikátní představení třech vrcholných skladeb pro sóla a orchestr jedinečného italského umělce Salvatora Sciarrina. Po přestávce dojde na radikální a nekompromisní dílo Luigiho Nona (letos 100 let od jeho narození) s hostujícím milánským Quartetto Prometeo. Velmi náročný pěvecký part v Sciarrinově Pouličním zápisníku provede sólista mnichovské opery Otto Katzameier, do „ladění“ rádia a jeho nostalgických středních vln se ponoří Sciarrinova múza, mezzosopranistka Anna Radziejewska z Varšavy a houslový koncert Alegorie nočních zvuků provede Hana Kotková z Lugana. Ostravskou bandu s členy ONO – Ostrava New Orchestra povede Petr Kotík.

21. 11. 2024 19:00

ESSENTIAL SCIARRINO+

21. listopadu 2024

19:00 Multifunkční sál DOX+

„Hudba tajemná, introvertní, tajuplná, křehká. Hudba intelektuální, jemná, plná šelestů, skřípění, šustění. Hudba nekompromisní. Hudba jednoho z nejvýznamnějších skladatelů současnosti již brzy v Praze.“

 

Otto Katzameier, baryton

Hana Kotková, housle

Anna Radziejewska, mezzosoprán

Ostravská banda a členové ONO

Quartetto Prometeo

Petr Kotík, dirigent

S. Sciarrino: Il silenzio degli oracoli (1989)

S. Sciarrino: Quaderno di strada (2003)

S.Sciarrino: Efebo con radio (1981)

S. Sciarrino: Allegoria della notte (1985)

– přestávka –

L. Nono: Fragmente – Stille, an Diotima (1979–80)

 

Salvatore Sciarrino (1947), skladatel s výjimečným hudebním jazykem, vytváří zvukové světy, které se pohybují na hranici slyšitelnosti a přetváří tóny v subtilní, téměř křehké struktury. Pro jeho tvorbu je typické používání extrémních dynamických změn a zvuků na hranici slyšitelnosti. Jeho styl je znám jako „akustické divadlo“, které propojuje tóny a ticho v neobvyklých, fascinujících texturách. Ve své hudbě často kombinuje prvky, které se objevují a mizí jako záblesky vzpomínek nebo příběhy starých mýtů, čímž posluchače vtahuje do intimních světů zvukových obrazů.

Sciarrinova skladba Il silenzio degli oracoli (Ticho věštců) symbolicky zkoumá vztah mezi zvukem a tichem. Autor zde vychází z dávných obrazů a mýtů, jež navozují atmosféru tajuplného nočního světa, kde se každý tón stává šeptem a ticho rezonuje jako tajuplné poselství, stav zachycující jakési čekání na věštbu.

„Pokaždé bychom dali přednost neklidu dálky, ale volíme uklidňující každodennost.

K všeobecné úlevě byl tedy umělec v této společnosti ,propuštěn.

A tak věštci umlkli.“

Salvatore Sciarrino

 

Sciarrinova skladba Quaderno di strada (Pouliční zápisník) z roku 2003 představuje autorovo zachycení fluktuace vzpomínek a příběhů sebraných z pouličního ruchu. V ní se barytonista Otto Katzameier ujme naprosto virtuózního sólového partu. Zápisník popsaný skladatelským těsnopisem, texty posbírané po cestě, z útržků, z nápisů na zdech, z nejrozličnějších zdrojů, a to vše zhuštěno v metafory – někdy se blížíme bizarnosti a absurditě, někdy lakonickému přichýlení k všednosti. První text ze zápisníku:

kdy, když ne teď?

kde, když ne tady?

kdo, když ne ty?

(na jedné zdi v Perugii, 2001)

 

V kompozici Efebo con radio (Eféb s rádiem) z roku 1981, Sciarrino obratně využívá zvuk starých rádiových přístrojů, což skladbě dodává nostalgický nádech padesátých let. Toto dílo přináší atmosféru, ve které se setkává dětství, vzpomínky a kulturní odkazy na zvukový svět éry rozhlasového vysílání, a vyjadřuje melancholii a radost z přepínání kanálů a hledání nových zvuků. V sólovém partu se představí mezzosopranistka Anna Radziejewska, jejíž rozmanité hlasové projevy se zde přizpůsobují různým úrovním slyšitelnosti a dynamickým proměnám díla.

Nejsem žádný hudební barbar: přitahují mě odkazy, paralely a kulturní vlivy, které se v populární hudbě odrážejí, nikoliv však ona samotná, ta má svých posluchačů dostatek.“

Salvatore Sciarrino

Allegoria della notte (Alegorie noci). Sciarrinův houslový koncert zahraje s orchestrem vynikající Hana Kotková. S velkým úspěchem jej provedla na festivalu Ostravské dny.

Představte si, že posloucháte Mendelssohnův houslový koncert. Skrze momenty vědomí (nebo výpadky paměti) proniká jiná hudba, jakoby ozvěna Mendelssohnova lyrického rozletu. Ta ozvěna pokračuje stále dál a vede nás do jiného, paralelního prostoru: jako bychom se ocitli na odvrácené straně Mendelssohnovy planety – té neobydlené. A když se probereme, zjistíme, že Mendelssohnův koncert stále pokračuje.“

Salvatore Sciarrino

 

Luigi Nono (1924–1990) patřil k nejvýznamnějším skladatelům poválečné avantgardy, jeho tvorba byla nejen uměleckým, ale i společenským manifestem. Jeho kompozice propojují moderní hudební techniky s humanistickými ideály a levicovým přesvědčením. Nono, člen Italské komunistické strany, vnímal hudbu jako prostředek k sociální změně, který má oslovit lidské svědomí a vyzývat k zamyšlení nad stavem světa. Hudebník podle něj neměl zůstat pasivním pozorovatelem, ale aktivně se zapojovat do aktuálních společenských a politických otázek. Ve skladbě Fragmente – Stille, an Diotima však Nono obrací svůj zrak do nitra a vytváří dílo plné introspekce a ezoterických nálad, smyčcový kvartet, který otevírá meditativní prostor, střídá se v něm ticho s jemnými tóny, a vede posluchače k zamyšlení nad lidskou existencí a nadějí.

Cena vstupenek: 450 Kč / 250 Kč (studenti, senioři). Vstupenky k dostání v síti GoOut.

Koncert pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Statutárnímu městu Ostrava, Institutu umění – Divadelnímu ústavu, Perform Czech a Národnímu plánu obnovy, Moravskoslezskému kraji, Veronice a Liborovi Winklerovým, Martinovi a Haně Vohánkovým, Státnímu fondu kultury a Italskému kulturnímu institutu.

Kde nás najdete:
www.newmusicostrava.cz
YouTube: newmusicostrava
Facebook: ocnhOva
Instagram: ocnh

 

Sdílejte
Check icon Error icon