Urbanistický vývoj Zlína v první polovině 20. století byl výrazně ovlivněn firmou Baťa, která zde vytvořila moderní průmyslové město. Ze spolupráce Tomáše Bati s architektem Františkem Lydie Gahurou vzniklo město, které v těsném sousedství kombinovalo průmyslové, obytné a veřejné prostory. Charakteristickými se staly pravidelné bloky nízkopodlažních Baťových domků zasazené do zeleně, stejně jako moderní tovární budovy z železobetonu a významné veřejné stavby, jako Velké kino či administrativní mrakodrap č. 21 architekta Vladimíra Karfíka.
Tento promyšlený urbanismus udělal z venkovského Zlína příklad moderního průmyslového města. O tom, nakolik byla tato cesta snadná a přímočará bude přednáška Zlín – americké město na Moravě.
Vstupné na akci činí 60 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.
FB událost: bit.ly/utvarenimesta2
Další díl série Utváření města, připravované ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, se uskuteční ve středu 4. prosince od 18 hodin. Přednášku Vize a odvaha: Proměna Brna v moderní metropoli pronesou historici architektury a kurátoři Oddělení dějin architektury Muzea města Brna Mgr. Lucie Valdhansová a Mgr. Filip Kyrc.
Mgr. David Valůšek je archivář a historik působící od roku 1997 ve Státním okresním archivu Zlín. Zabývá se především regionálními dějinami Zlínska 18.–20. století. Například je autorem publikace o zlínském evangelickém kostele či spoluautorem knihy Historie zlínských hřbitovů. Byl hlavním redaktorem dvousvazkových Dějin města Zlína vydaných v roce 2023.
pestujprostor.plzne.cz
pam.plzne.cz