„Helena Wilsonová, která byla v sedmdesátých letech nucena emigrovat do Kanady, patří k významným osobnostem české dokumentární fotografie. Příběh jejího života a díla tak byl v mnohém ovlivněn dějinnými událostmi a zvraty v tehdejším Československu a jeho proměnami. I to zachycují fotografie, které jsou na výstavě k vidění. Její tvorba je osobním svědectvím o životě svobodných lidí v nesvobodné zemi. Klíčovým tématem byla, a je dodnes, svoboda,“ říká o autorce kurátor výstavy Jan Mlčoch, který mnoho let buduje fotografickou sbírku UPM.
Helena Wilsonová měla k fotografii velice blízko, fotografovala už její matka, žačka Jaromíra Funkeho. Po seznámení se svým budoucím mužem Paulem Wilsonem se spřátelila s nonkonformními umělci z okruhu Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Helena se stala fotografkou jejich akcí a dokumentovala díla jednotlivých členů tohoto společenství. Právě Helenina práce pro toto sdružení se dnes připomíná nejčastěji, ale mimo to se věnovala i svým vlastním projektům (např. soubory dokumentárních fotografií, cykly Vltava nebo Vejce) a také pedagogické činnosti.
Helenina tvorba je významným svědectvím o neoficiální umělecké scéně v nejtemnější době československé normalizace, osobním svědectvím o dobové „paralelní kultuře“. Když byl v roce 1977 po Chartě 77 Paul Wilson vyhoštěn, Helena se za ním vystěhovala do Kanady. Fotografovala tam pro výtvarné časopisy a v první polovině osmdesátých let se stala dokumentátorkou umění původních obyvatel Severní Ameriky, zejména z oblasti Ontaria. Během pobytů a cest rezervacemi vytvořila také řadů portrétů. V devadesátých letech pak také navštívila Havanu, kde stejně jako již vícekrát uplatnila svůj sociální cit při fotografování obyvatel chudých čtvrtí.
„Výročí sametové revoluce, které za pár dní oslavíme, nás nutí k zamyšlení nejen nad Havlovým postulátem o vítězství pravdy a lásky, ale i nad dalšími společenskými hodnotami, jejichž dosažení je momentální situací ohroženo. Fotografie i život Heleny Wilsonové v nás budí respekt a víru v překonání mnoha úskalí, kterým čelíme a jimž budeme muset vzdorovat v naší současné geopolitické realitě,“ říká ředitelka GHMP Magdalena Juříková.
Výstava Helena Wilsonová: Fotografie se nachází ve dvou patrech Domu fotografie Galerie hlavního města Prahy. V úvodní části představuje mozaiku každodenních životů běžných lidí i osobností spojených s paralelní kulturou sedmdesátých let. Návštěvníci se tak mohou seznámit s tvářemi, které byly součástí tehdejší alternativní scény, jako byli Ivan M. Jirous, The Plastic People of Universe, Otakar Slavík, Karel Nepraš, Eugen Brikcius a další členové a členky Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Fotografie zachycující jejich aktivity, zejména neformální hospodská setkání nebo dny strávené na venkově mimo dohled režimu, přinášejí živý kontrast oproti tehdejšímu uniformnímu veřejnému životu. Fotografka dokumentovala tyto chvíle jako tichý, ale důležitý projev odporu, který ukazuje, že život mimo režim si našel své cesty a prostory. Mimo to jsou zde k vidění snímky z významných historických událostí, jako je Palachův pohřeb.
„Tato výstava nám umožňuje nahlédnout do duše doby, kdy umění bylo tichým, ale mocným projevem odporu. Tento retrospektivní pohled na složitou dobu a vlastní historii může pomoct k pochopení naší kulturní identity a připomíná nám, jak klíčová je svoboda v umění, a tím i v životě,“ dodává náměstek pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, péči o památky, národnostní menšiny a animal welfare JUDr. Jiří Pospíšil.
Výstava se uskutečňuje díky autorčiným velkorysým darům do fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze a zájmu Galerie hlavního města Prahy mapovat dosud málo známé oblasti naší výtvarné historie. Expozice v Domě fotografie je také poctou přátelství, proto je doplněna i o některá díla generačních souputníků Heleny Wilsonové. Návštěvníci tak zde uvidí díla Otakara Slavíka, Naděždy Plíškové, Karla Nepraše, Jana Steklíka a Ludvíka Fellera, Juliany Stritzkové-Jirousové. Výstava se tak pohybuje na rozmezí dokumentu doby a zároveň je svědectvím o autorčině svébytném pohledu na otázky svobody a jejích omezení.
Výstava se koná ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.
Výstavní program Galerie hlavního města Prahy je podporován Ministerstvem kultury České republiky.
Mediální partneři: ART ANTIQUES, ArtMap, Artalk, Flash Art, A2, Artikl
Helena Wilsonová: Fotografie
12. 11. 2024 – 23. 2. 2025
Kurátor: Jan Mlčoch
GHMP, Dům fotografie
Revoluční 1006/5, 110 00 Praha 1 – Staré Město
út–ne 10–18 h, čt 10–20 h
Budova má bezbariérový přístup.
Vstupné: 150 Kč plné (dospělí), 60 Kč snížené (žáci a studenti 11–26 let)
Grafické a architektonické řešení: Jan Šerých
Komentované prohlídky
26. 11. 2024, 18.00 komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Janem Mlčochem
28. 1. 2025, 18.00 komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Janem Mlčochem
Edukační aktivity
Edukační centrum GHMP v Colloredo-Mansfeldském paláci:
Sobotní výtvarné workshopy
Sociální a charakterový portrét
so 8. 2. 2025, 13.00–18.00
Cesty ke svobodě / fotokoláže
so 22. 2. 2025, 13.00–18.00
Výtvarné dílny pro dospělé a seniory / integrační a mezigenerační programy
Fotogram a černobílý obraz
čt 6. 2. 2025, 15.00–18.00
pá 7. 2. 2025, 11.00–14.00 + 15.00–18.00
Koláž a monochromní obraz
čt 13. 2. 2025, 15.00–18.00,
pá 14. 2. 2025, 11.00–14.00 + 15.00–18.00
rezervace nutná: eva.pejchalova@ghmp.cz
Interaktivní prohlídky výstavy pro všechny typy škol i další věkové a zájmové skupiny
s možností následné výtvarné reakce ve formě vlastní tvorby. Akce přizpůsobujeme časově, tematicky i úrovní náročnosti konkrétním požadavkům každé školy.
Rezervace nutná: edukace@ghmp.cz
Pro aktuální informace o doprovodných programech navštivte www.ghmp.cz.