Navigace

Památný den sokolstva 2024

10. 10. 2024
Radek Smekal

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

„Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme,“ zdůraznilMartin Chlumský, starosta České obce sokolské

I díky obětem je dnes Sokol organizace stojící na pevných historických základech s moderní tváří. Dokladem toho byl letošní XVII. všesokolský slet, který spojil národy, republiku, regiony i sport s kulturou. „Sokolové jsou aktivními hybateli sportovního, kulturního a společenského života ve stovkách obcích a měst po celé republice a vlastenectví pro ně není prázdným pojmem,“ dodal Martin Chlumský.

Sokol se podle vzdělavatele Michala Buriana odlišuje od ostatních tělovýchovných a sportovních organizací ve vztahu k našemu státu. „Tím, že se mladým sokolům a sokolkám snažme předávat tradici naší organizace a předávat ty příběhy, které vedly právě třeba k tomu 8. říjnu v roce 1941,“ podotkl Michal Burian.

Památný den sokolstva začal po celé republice tradičně vyvěšením sokolských vlajek na hejtmanstvích i radnicích a v devíti městech jezdily vozy MHD vyzdobené sokolskými vlajkami. V poledne se Sokolská stráž se čtyřmi prapory, které Sokol dostal v minulosti od prezidentů, ten polední letos od Petra Pavla při XVII. všesokolském sletu, zúčastnila nástupu Hradní stráže. 

V sídle České obce sokolské v Tyršově domě se položení věnců a květin u pamětní desky se jmény zavražděných a umučených členek a členů Sokola se zúčastnilo mnoho významných hostů v čele 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR Věrou Kovářovou. „Sokolové v sobě spojují dvě strany mince: tradici i současnost,“ řekla a ocenila sokolskou připravenost pomoci, když je ohrožena svoboda národa, a na druhé straně pracovat systematicky se zájmem a s chutí pro národ, pro společnost. „Děkuji, že dál předáváte z generace na generaci skutečné vlastenectví – tiché, neokázalé, skoro neviditelné, ale o to cennější,“ řekla Věra Kovářová.

Senátor Jiří Růžička uvedl, že byl ohromen a dojat letošním sletem. „Ukázalo se, že se Sokol není jen sportovní organizace, ale Sokol je velký kus národní historie a identity. To považuji za mimořádně důležité. Přeji, aby se Sokolu dařilo plnit jeho úlohu, kterou si předsevzal rozvíjet: pěstovat pohyb i charakter a morálku,“ řekl Jiří Růžička.

Pietního aktu se zúčastnili další členové Poslanecké sněmovny i senátu, pražský primátor Bohuslav Svoboda, předseda olympijského výboru Jiří Kejval, zástupci Národní sportovní agentury (NSA), Hradní stráže a mnoho dalších.

Čest sokolským hrdinům sokolové (i nesokolové) vzdali i prostřednictvím kokard připnutých na oblečení.

Připomínka Památného dne sokolstva vyvrcholila Spanilou jízdou sokolů Prahou a Večerem sokolských světel po celé republice. V Praze pod Karlův most přivezlo 70 sokolů světlo zapálené v týdnu v Děčíně, rodišti jednoho ze zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše. 

Sdílejte
Check icon Error icon