Mezinárodní interpretační soutěž nese jméno světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka a význam jeho odkazu, kdy jejím posláním je vyhledávat a podporovat mladé umělce do 35 let. Do Brna se tak každoročně sjíždí talentovaní interpreti z celého světa, kteří předvádí svůj talent před mezinárodními porotami složenými z renomovaných odborníků. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají dvojice oborů smyčcové kvarteto a housle, lesní roh a tuba, violoncello a kontrabas, klavír a varhany, a letošní flétna a klarinet.
„S radostí jsem poskytl záštitu mezinárodní soutěži, která prostřednictvím díla Leoše Janáčka vychovává mladé talenty, objevuje s nimi krásu klasické hudby a zároveň posiluje prestiž jak fakulty samotné, tak i celého regionu, a to nejenom v hudebním světě. A činí tak úspěšně již úctyhodné tři desítky let! Letos se soutěže účastní na tři sta mladých hudebníků ze všech koutů světa. Přeji jim hodně štěstí, a také hodně radosti a krásy, kterou nám hudba umí poskytnout“, řekl ministr kultury Martin Baxa.
Do soutěže se letos přihlásilo celkem 133 interpretů, 45 flétnistů a 88 klarinetistů, kteří pocházejí z různých koutů světa, včetně České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Chorvatska, Lotyšska, Finska, Maďarska, Francie, nebo také z Jižní Ameriky, Číny, Japonska, Tchaj-wanu, Hong Kongu, Jižní Koreje či Izraele.
„Při svých letošních koncertech v zahraničí jsem se z různých zdrojů dozvěděla, že Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka je považovaná za světově významnou soutěž, skrze kterou se celá řada výtečných osobností seznamuje s Brnem a s Českou republikou”, dodala děkanka Hudební fakulty JAMU Barbara Maria Willi.
Porotě kategorie flétna bude předsedat prof. Philippe Bernold z pařížské Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse (Francie), předsednictví poroty pro klarinet přijal prof. Paolo Beltramini z Itálie působící na Hochschule für Musik v Luzernu (Švýcarsko). Soutěžící, kteří získají titul laureáta, budou nejen moci pyšně nosit tento vážený titul, ale také se těšit na finanční ocenění. V každé kategorii budou první místa odměněna tradičně částkou sto tisíc korun, druhá místa pak sedmdesáti tisíci a třetí místa získají čtyřicet tisíc korun českých. Soutěžící mohou být motivováni také zvláštními cenami, které poskytují partneři soutěže, např. zvláštní ceny od hlavních partnerů soutěže Buffet Crampon (Paříž, Francie) a Powell Flutes (Boston, USA), nebo je letos poprvé připravena Cena ČRo Brno, která vznikla ku příležitosti 30 let soutěže a 100. výročí existence prvního rozhlasového vysílání na Jižní Moravě. Nejúspěšnější český vítěz či vítězka získá možnost bezplatného pořízení nahrávky ve studiu ČRo Brno a mediální prostor.
„Tato mezinárodní soutěž se letos dočkala krásných kulatých narozenin a opět nabídne kvalitní vystoupení mladých hudebníků, kteří se chtějí prosadit a budou usilovat o mezinárodní kariéru. Je to určitě velká výzva pro všechny soutěžící. Jihomoravský kraj tuto soutěž podporuje dlouhodobě i letos to je částkou 440 tisíc korun,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast kultury a cestovního ruchu František Lukl.
Soutěž se v každém oboru koná ve třech kolech, které se uskuteční pro oba obory ve stejných datech 17.–19. září (první kolo), 20. září (druhé kolo), 22. září (třetí kolo). Místem konání v prvním a druhém kole je pro flétnu Divadlo na Orlí a pro klarinet Koncertní sál HF JAMU. Finále se uskuteční v neděli 22. 9. v Besedním domě, v oboru flétna od 11.30 hod. za doprovodu orchestru Czech Virtuosi pod taktovkou dirigenta Víta Spilky a v oboru klarinet pak ve stejný den od 17.30 hod. ve spolupráci s orchestrem Ensemble Opera Diversa s dirigentkou Gabrielou Tardonovou. Všechna umělecká vystoupení jsou zdarma přístupná veřejnosti.
„Sto sedmdesáté výročí narození Leoše Janáčka ještě více zviditelňuje i mnohé tradiční akce. Jednou z nich nepochybně je Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Výkony mladých klarinetistů a flétnistů budeme i letos sledovat také v Besedním domě. V této české baště uprostřed tehdy ještě převážně německého Brna už od konce 19. století vedl Mistr Janáček boj za prosazení české a zároveň moderní kultury. Přeji mladým umělcům, aby si atmosféru tohoto místa náležitě užili, a věřím, že Janáčkovo Brno nastartuje jejich úspěšnou cestu na pódia celého světa. Během této cesty každého z nich vždycky v našem městě rádi uvítáme,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Podrobnější informace o soutěži naleznete v příloze nebo jsou dostupné také na: hf.jamu.cz/mslj/ nebo www.facebook.com/MSLJBrno
Přehled cen je dostupný na: hf.jamu.cz/mslj/2024-2/ceny/