„V rámci 35. výročí sametové revoluce se také zaměřujeme na Společnost přátel USA, kterou v roce 1987 v Gottwaldově založili Stanislav Devátý, Bedřich Koutný, Petr Bartoš a Pavel Jungman. Ti vydávali samizdatový časopis Magazín SPUSA a čtrnáctideník Informace o Chartě 77 a obstarávali tak jeho náklad pro celou jižní i severní Moravu. Podíleli se též na tisku a vazbě desítek strojopisných knih,“ uvedla Veronika Balajková, kurátorka výstavy a současně knihovnice z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Návštěvníci si na výstavě sami projdou osm oddělených prostor – Osobnosti zlínského samizdatu, Zlínský samizdat a Společenství přátel USA, Samizdatová dílna, Socialistická literatura, Charta 77, Výslechovna STB, Vězení a vězeňství 1969-1989, Sametová revoluce ve Zlíně (Gottwaldově), kdy v každém budou plnit úkoly k tématu.
„Labyrint zároveň symbolizuje 41 let bezvýchodné situace, z níž pro naše rodiče a prarodiče nebylo úniku a současně uvědomění si, že pro ně se bohužel o žádnou hru nejednalo. Cenou za absolvování hry ve výstavě bude pro návštěvníky pocit, který lidem přinesla sametová revoluce po éře socialismu spolu se získáním svobody slova, vyznání a pohybu,“ doplnila Veronika Balajková.
Součástí výstavy budou aktivity pro menší návštěvníky, kde si děti budou moci vyzkoušet techniku sítotisku nebo přepisovat Chartu 77 na psacím stroji.
K výstavě proběhne na Mezinárodní den samizdatu 12. 10. v 10 a 15 hodin doprovodný program, při němž budou bývalí disidenti Stanislav Deváty, Bedřich Koutný a Pavel Jungmann vysvětlovat a předvádět výrobu samizdatových tisků pomocí sítotisku. Ve čtvrtek 14. 11. v 17 hodin se se stejným obsazením uskuteční promítání dokumentu Dělníci samizdatu s následnou besedou, k níž se připojí i režisér dokumentu Adam Drda.
Celá výstava bude přizpůsobená zrakově postiženým a bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 12. září v 17 hodin. Navštívit ji bude možné ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 7. ledna 2025.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz