Výstava Svět hraček Baťa přibližuje jeden z produktů firmy Baťa – pryžové hračky ze sbírky Michala Widenského z pardubického Muzea technických hraček. Ty jsou s obrovským smyslem pro detail představeny mimo jiné i v dioramatech a scenériích z první republiky od baťovské prodejny přes skautský tábor až po vojenské manévry. Kolekci doplňují i kaučukové hračky z přelomu 19. a 20. století či produkce n.p. Fatra Napajedla.
„Baťa zahájil výrobu vlastních hraček z pryže jako první v Československu. Jeho hračky si postupně získaly výsadní postavení mezi tímto druhem zboží a cílily na dětské zákazníky firmy. Hračky se zpočátku vyráběly ve Zlíně, ale v roce 1938 se jejich produkce přesunula do nedalekých Napajedel,“ uvedl historik Michal Heinrich, kurátor výstavy.
Součástí výstavy je dětský hrací koutek s retro hračkami z Fatry, kde se zabaví i ti nejmenší návštěvníci. Pro dospělé proběhnou komentované prohlídky výstavy s Michalem Widenským. Tato výstava navíc vůbec poprvé ve velkém rozsahu pamatuje na slabozraké a nevidomé návštěvníky, aby i oni odcházeli s příjemným zážitkem.
Druhá výstava Zázračné oči a ruce Ludvíka Kadlečka představí další část kolekce originálních výtvarných návrhů tohoto předního tvůrce filmového studia na Kudlově. „Ludvík Kadleček jako výtvarník spolupracoval často především s Hermínou Týrlovou, byl ale všestranným tvůrcem, později i režisérem animovaných filmů, především pro děti. K animaci využíval nejrůznější materiály, jako první použil například formelu. Byl držitelem mnoha cen a ocenění,“ představila Kadlečkovu osobnost kurátorka výstavy Hana Kuslová. Zlínské muzeum vystavilo první část kolekce ze seriálu Ferda Mravenec v roce 2022, současná výstava obsahuje 15 panelů s návrhy z večerníčků Ahoj, braček a Lienka Anulienka, které doplňují trojrozměrné sbírkové předměty – filmové scénáře a technika.
Více informací na www.muzeum-zlin.cz