„Změny zákona, které jsme dnes na vládě schválili, přesně zapadají do naší snahy zjednodušovat a zpřehledňovat služby pro občany a sdílet digitální data mezi agendami. Zavedení evidence památkově chráněných území v základním registru povede k jejich sdílení celou veřejnou správou, umožní moderní způsob jejich aktualizace a zajistí jejich aktuálnost. Považuji to za klíčovou věc,“ říká ministr kultury Martin Baxa a dodává: „Doposud to možné nebylo, přitom v 21. století jde o standard, který by měli mít občané, obce i kraje ze strany státu k dispozici.“
Zaváděný způsob evidence v RÚIAN není nový, již se využívá u jiných typů ochran, jako např. u ochrany přírody, vymezení dobývacích prostor a vymezení ložiskových území. Navrhovaná úprava je opakovaně podporována Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, který je správcem základního registru RÚIAN a rovněž byla projednána s Národním památkovým ústavem, příspěvkovou organizací Ministerstva kultury, který vede Ústřední seznam kulturních památek České republiky.
Druhou oblastí změny návrhu zákona o státní památkové péči je úprava regulace nakládání s archeologickými nálezy učiněnými při záchranných archeologických výzkumech, a to do doby jejich odevzdání kraji. Nově by kraj měl mít rovněž zákonnou možnost kontrolovat činnost oprávněných organizací působících na jeho území, resp. provádějících archeologické výzkumy na jeho území. Novela dále také upravuje možnost odnětí oprávnění k provádění archeologických výzkumů.