FLIPAS ANEB LABORATOŘ MĚSTSKÝCH KULTUR
Mezinárodní přehlídka Flipas neboli laboratoř městských kultur spojuje mezinárodní a místní umělce na setkáních a workshopech. Místa konání jsou různá a nacházejí se po celém Madridu. Principem jsou krátkodobé rezidence, v jejichž rámci umělci spolupracují a tvoří buď samostatně či v kolektivu a vznikají tak unikátní díla.
Tento projekt chápe městské umělecké směry a subkultury jako je graffiti, rap, hip hop, breakdance, elektronická hudba, performance, kresba a audiovizuální produkce jako vyjádření kulturního fenoménu a nástroj k rozpoznání a transformaci sociální reality.
Šestý ročník festivalu Flipas byl zahájen v září projektem portugalského umělce Carlose Bunga v muzeu Prado formou workshopu pro mladé lidi zaměřeného na téma domova a jeho významu.
NEVER SOL PŘINÁŠÍ UNIKÁTNÍ PROGRAM
České centrum Madrid se již několik let účastní projektu Flipas, který se každým rokem více rozrůstá. Díky spolupráci se španělským kurátorem se tak mohla v minulých letech představit řada českých umělců, např. výtvarník Přemysl Černý, jenž vytvořil mural na zdi fotbalového hřiště v Casarrubuelos. V roce 2021 vedl na přehlídce svůj vlastní taneční workshop tanečník Kristián Mensa. Letos přijíždí česká umělkyně a producentka Sára Vondrášková neboli Never Sol. Ta představí zcela unikátní program.
Pod záštitou organizace Asociación Garaje povede Never Sol workshop pro mladé návštěvníky se zájmem o hudební kompozici a syntetizátory. Asociación Garaje je mimo jiné i alternativní hudební nakladatelství, které se zaměřuje na různé druhy umění a na hudbu jakožto nástroj hybné síly změn a společenské transformace.
Kurátor festivalu Mateo Feijó ke spolupráci říká: „Never Sol se setká s vězni ve vězení Soto del Real. Už dva roky festival spolupracuje s nevládní organizací Solidarios, jejímž posláním je bojovat proti sociálnímu vyloučení, jeho příčinám a důsledkům, a to prostřednictvím dobrovolnictví a podpory aktivního občanství. Festival Flipas tvoří součást vězeňského programu. Celý program zakončí koncertem v divadle Replika, na kterém představí umělkyně širokému publiku svou hudební tvorbu. Flipas je projekt, který tvoří přímé dialogy s účastníky, a jeho hlavním cílem je formulovat otázky a představit skrze uměleckou tvorbu jiné způsoby myšlení.”
A Jana Polívková Čepeláková, ředitelka Českého centra Madrid dodává: „Cílem Flipas je inkluze vyloučených vrstev obyvatel a zapojení těchto skupin do většinové společnosti pomocí umění. Flipas znamená ve španělštině ohromit či přivést k úžasu. České centrum Madrid usiluje nejen o to ohromit ale také přispět k udržitelnému rozvoji společnosti českou uměleckou účastí.”
PROJEKT EVROPSKÉ ÚROVNĚ
Hlavními partnery projektu jsou Goethe-Institut, Francouzský institut a další kulturní instituty v Madridu. Spolupráce probíhá i s místními kulturními centry, školami apod. Flipas nemá přesné ohraničení a umělecká tvorba je založena na společném dialogu s umělci a zapojenou veřejností, na kterou projekt cílí.