Zahájení Prague Pride bude trvat celou noc
Oficiální zahájení festivalu proběhne tradičně v Pride Village na Střeleckém ostrově. Hlavní hvězdou večera bude v pondělí 7. srpna irská hudebnice Ailbhe Reddy, o jejíž debutové desce Personal History magazín Clash napsal, že působí spíše jako umělecké dílo než jako album. Norský DJ iDJa představí sámskou hudební tradici a ukáže, jak lze tradiční písně z oblasti za Polárním kruhem kombinovat s disco housem. Hudebnice z Buenos Aires Juana Rozas přiveze kombinaci hyperpopu, gabberu a housu s prvky argentinského folkloru. Na Střeleckém ostrově zazní především skladby z její nové desky Vladi. Celý večer pomyslně otevře stálice programu Prague Pride česká DJka a promotérka Henriette.
Pride Village tak v pondělí ožije všemi žánry a tentokrát se nebude končit striktně ve 22 hodin. Zábava se přesune o pár metrů dál do Pride Clubu v podzemí K-kafe přímo na Střeleckém ostrově. Nový Pride klubový prostor v pondělí otevře svým DJ setem britský producent Tom Aspaul, autor skladeb pro Kylie Minogue a AlunaGeorge. Vloni byl hlavní hvězdou Pride programu na Letné a Prague Pride si zamiloval. Společně s ním během pondělní noci vystoupí také nastupující DJská hvězda a trans diva Lil Autotune nebo hyper-popová dvojice Terra a Kewu, která letos vydala nové album Sugar & Sleaze.
Hudební novinka pro ty, kdo neholdují parties
„Jako hudební dramaturgové považujeme za podstatné, aby se line-up každý rok vyvíjel a neustrnul na mrtvém bodě. Naší snahou je každý rok objevovat nová jména, a zároveň nezapomínat na umělectvo, které je nedílnou součástí (nejen) českých LGBTQAI+ kulturních komunit,“ říkají Jana Patočková a Šimon Holý, kteří již počtvrté tvoří hudební dramaturgii celého festivalu.
Jednou z novinek, které připravili, je Poslechový večer (středa 9.8., 19:00 – 21:00 hod, Pride Life). Ten vytvoří prostor pro hudbu, která potřebuje koncentraci a klidnější rozjímání, samozřejmě s důrazem na queer hudebnictvo. První ročník Poslechového večera nabídne pražskou dvojici Joska & Kiki a jednoho z výrazných slovenských objevů posledních let, zpěváka ERØ.
Pátek patří tanečníkům disko
Tradiční součástí festivalu se již stalo páteční odpoledne v Pride Village s Nora Waacking Inferno (11.8. 18:00 – 22:00). Tanečníci*ice z Imperial House of Waacking Czech Chapter – mezinárodního tanečního uskupení založeného pionýrem tanečního stylu Waacking Tyronem Proctorem – vytvoří klubovou atmosféru sedmdesátkových gay barů v Los Angeles a nabídnou disko, taneční vystoupení i módní přehlídku v jednom. Doprovodí je DJ Cashmeere.
Na Waacking na venkovní stagi po 22. hodině plynule naváže Pride Discothèque v Pride Clubu s DJ Jeffology nebo DJ Cou.
Tradice na duhovém spektru
Tématem letošního Prague Pride jsou tradice. Festival upozorňuje, že řada pevně zažitých tradic ve skutečnosti existuje jen krátkou dobu, a naopak LGBT+ lidé byli součástí společnosti vždycky. Téma tradic bude zkoumat i řada festivalových akcí. Například v diskuzi Vynalézání tradic: pojem tradice pohledem sociální vědy (10.8. 20:00 Pride House) bude Zora Hesová z FF UK a její hosté*ky zkoumat společenské normy, které není třeba bránit, dokud fungují. Jakmile přestávají být samozřejmé, má část společnosti tendenci je vysvětlovat a zanášet do právních norem. Jedním z takových příkladů je tradiční rodina.
Podobně přednáška Trans* identita jako tradice (11.8. 17:00 Pride Life) zve na skutečnou a dobrodružnou cestu časem i prostorem, která ukáže, že kořeny trans* identit sahají k samým počátkům lidských civilizací. Bude odpovědí na námitku: „Tohle za nás nebývalo!“
Tradici rodiny a manželského svazku se bude věnovat natáčení oblíbeného podcastu Přepište dějiny… manželství (9.8. 20:00 Pride House). Historici Martin Groman a Michal Stehlík se tentokrát zaměří na to, jak se vnímání rodiny a institutu manželství měnilo v dějinách a jak si je vykládáme dnes.
Na Slovensku se dnes již konají pride festivaly v několika městech, i když dodnes není jejich atmosféra tak pohodová, jak jsme zvyklí u nás v Česku. Trnitou cestu Slovenska k tradici pridů představí projekce výjimečného dokumentárního filmu Prvý slovenský PRIDE s diskuzí s jeho režisérem Romanem Stráňaiem (10.8. 19:00 Pride Life).
Jak založit pride tradici ve vašem městě poradí účastnictvu z menších měst statečné organizátorky Most Pride Karolína Nodesová, Brno Pride Week Míša Chillová a Slavex Pride Sára Vašičková (9.8. 20:00 Pride House). Od Ostravy až po Most nyní vznikají lokální aktivistické iniciativy, které chtějí mluvit o tom, že LGBT+ lidé nežijí jen v hlavním městě, ale na celém území ČR a všude mají právo cítit se dobře a být součástí společnosti.
Kultivování a radikální přetváření je bytostnou součástí queer kultury. Schopnost vykouzlit ze „špatných“ věcí věci nové a pozitivní bude rozvíjet workshop Kvíření tradiční keramiky a skla (8.8. 15:00 Pride Village).
Střelecký ostrov nabídne široký komunitní program doslova pro všechny od batolat po seniory a seniorky. Britská značka prémiové dětské výživy Kendamil připravila nutriční poradenství pro děti, které nemohou být po narození kojeny (10.8. 16:00 Pride Village). „Nehledíme na věk, vzhled, pohlaví ani orientaci. Rodič je pro nás kdokoliv, kdo dítěti věnuje péči a lásku. I proto jsme se stali strategickým partnerem Prague Pride 2023,“ říká RNDr. Pavel Ježek, Ph.D. (Medical Advisor Health Academy).
Inspirující hosté ze zahraničí
Kromě hudebních hvězd přijíždějí na Prague Pride i zahraniční osobnosti z dalších oblastí. Významným hostem z oblasti ochrany lidských práv je Lenny Emson, výkonný*á ředitel*ka organizace TGEU, který*á zastřešuje přes 200 členských organizací ze 48 zemí Evropy a Střední Asie prosazujících diverzitu a práva trans osob. Lenny Emson je zároveň ředitelem*kou KyivPride. Má více než 20 let zkušeností s trans aktivismem, identifikuje se jako bigender osoba.
Mladý čínský výtvarník Jinxiao Zhou studující aktuálně v Nizozemsku českému publiku přiváží svůj umělecký projekt The Art of Loving Ourselves. Používá instalace, aby s publikem sdílel cestu za objevením všech stránek vlastní sexuality, jejích protikladů i společných bodů. Svou uměleckou práci vnímá jako proces, jehož cílem je pochopit sebe sama a trénovat lásku k sobě samému.
Queer identity v ukrajinské armádě
Prague Pride představí hned několik zajímavých výstav, které budou k vidění v Pride Gallery v prostorách kavárny Langhans ve Vodičkově ulici. Naprosto unikátní je soubor portrétů LGBTQ veteránů války na Donbase, který pod názvem Byli jsme tu představí ukrajinský fotograf Anthon Shebetko. Většina z queer vojáků se bojí odhalení své identity. Každý z nich má jiný názor na pride průvody i coming out. Jediné, co je spojuje, je služba v ukrajinské armádě, aktivní účast v dobrovolnickém hnutí, sexualita a genderová identita. Tato témata jsou stále tabu jak v typicky maskulinních strukturách, jakou je armáda, tak v celé ukrajinské společnosti.
Pride Park – šest stagí a vystoupení z celé Evropy
Sobota 12.8. patří nejživější tradici festivalu – Pride průvodu z Václavského náměstí na Letenskou pláň. Z ekologických důvodů centrem města opět nepojedou auta se spalovacími motory ani taneční vozy napájené generátory. Rozmanitost průvodu ovšem obohatí přítomnost duhového elektroauta Škoda Enyaq Coupé Respectline, jehož exteriér i interiér zdobí osobité designové prvky a barvy duhy na kapotě poukazují na důležitost ochrany lidských práv, úcty ke všem lidem a k životnímu prostředí.
O hudební doprovod se tentokrát postarají DJs na „sky stagích“ umístěných na vysokozdvižných plošinách podél trasy průvodu.
Na Letné bude čekat Pride Park s šesti hudebními stagemi. Hlavní Rainbow Stage představí velká zahraniční jména, Red Stage českou drag a hudební scénu, Yellow Stage rezidentní DJs úspěšných queer parties, Green Stage se zaměří na ukrajinské techno, Orange Stage na romské umělce*kyně a Blue Stage bude patřit českým DJs. Program tedy představí queer kulturu v maximální šíři. „Letošní selekce vystupujících pokrývá nejen letošní téma tradic, ale otevírá také zásadní témata (sebe)lásky, hrdosti, nutnosti péče či potřeby politického a společenského aktivismu. Valná většina zahraničních vystupujících navíc zahraje v Česku vůbec poprvé,“ říká dramaturgické duo Jana Patočková a Šimon Holý. V rámci Pride Parku budou moci lidé také navštívit Jarmarq neziskových organizací nebo nafukovací růžový kostel.
Sobotní program pokračuje po 22. hodině oficiální afterparty festivalu Magion, která se koná v bývalém konventu benediktinek z 19. století Gabriel Loci na Smíchově. Nadupaný line-up slibuje velká jména jako britskou DJ Kikelomo, která ve svých setech nabízí podmanivý, eklektický mix housu, funku, techna či afrobeatu; zástupce německé scény ND_Baumeckera z kreativní dvojice Barker & Baumecker, kterého doprovodí houseovým setem rodák ze São Paula a rezident brazilské party Mamba Negra Gezender. Česko zastoupí DJs Nill Garçon, Marie Pravda a Raphael Kosmos.
Duhové vlajky v ulicích letos viset nebudou
Záštitu letošnímu ročníku festivalu udělil primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Navázal tak na dlouholetou tradici dobrých vztahů Prague Pride s vedením hl. m. Prahy i na záštity, které jako primátor festivalu uděloval v minulých letech. Z jeho rozhodnutí ale bohužel letos město nenaváže na některé významné symbolické kroky, za nimiž jeho vedení stálo v minulosti. Praha tak letos nevyvěsí v ulicích duhové vlajky, neosvítí Petřínskou rozhlednu duhovými barvami, ani nepřemaluje přechod na Mariánském náměstí na duhovo. Neproběhne také slavnostní událost k vyvěšení duhové vlajky na budově magistrátu, vlajka samotná by ale vyvěšena být měla.
Pan primátor, který je zároveň poslancem za ODS, nedávno způsobil velké zklamání svým hlasováním o ústavním zákazu manželství pro LGBT+ páry, jež v současné době projednává Poslanecká sněmovna vedle uzákonění rovného manželství. Bohuslav Svoboda totiž hlasoval pro postup obou návrhů do druhého čtení. “Na společné schůzce, na níž jsme s panem primátorem o tomto tématu hovořili, nám poskytl vysvětlení, které můžeme z politického hlediska chápat, avšak jsme nadále přesvědčeni, že tím vyslal velmi negativní signál LGBT+ lidem, párům a rodinám s dětmi v Česku. Věříme však, že i přes některá rozdílná stanoviska pan primátor zůstane na straně LGBT+ lidí, jejichž rovnoprávnost v mnoha oblastech podporuje,” uvedla k jednání ředitelka festivalu Prague Pride Kamila Fröhlichová.
Záštitu festivalu udělil také ministr vnitra Vít Rakušan, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová, starostka MČ Praha 1 Terezie Radoměřská a místostarostka městské části Praha 7 Hana Třeštíková.
Oficiální festivalová místa
- Pride Village – komunitní program a hudba každý všední den
- Pride Club – po 22. hodině se Village přesouvá do podzemí ostrova
- Pride House – intelektuální potrava ve formě besed a workshopů
- Pride Life – mezigenerační program spojí různé životní zkušenosti
- Pride Gallery – několik výstav umělectva z ČR i zahraničí
- Pride Cafe – program v angličtině (nejen) pro expaty a turisty
- Pride Park – nejteplejší den v roce v sobotu 12. 8. na Letné
Kompletní program festivalu najdete na: https://festival.praguepride.com/program2023/