Operu Dvě vdovy uvidí diváci v režii Jany Tajovské Krajčovičové, studentky magisterského programu Operní režie. Dílo zasazuje do počátku 20. století, kdy rozkvétá secesní sloh, povzbuzující záměr režisérky: „Chtěla bych poukázat na barevnou paletu citů, nálad, pohnutek, či příčin jednání, které nám jednotlivé postavy rozkrývají. Tak jako ani my nežijeme naše životy jenom vesele nebo smutně, ani postavy v opeře nejsou černobílé.“ Energická Karolína drží svůj život pěvně v rukou a s radostí si ho užívá, zatímco Anežka je zdrženlivější. Příběh doprovází milostné zápletky a klamavé závěry, které Anežku dovedou na rozcestí – má znovu vsadit na lásku a překročit dogma vdovského života?
K dokreslení křehkosti a proměnlivosti citů významně přispívá návrh scény Terezy Jančové. Prvky secese se propisují i do scénických prvků užitých v inscenaci. Dominantou jeviště jsou naddimenzované květy vznášející se nad scénou, které jsou v těsné interakci s dějem i zpěváky a postupně odkrývají své nitro a světlo života.
Dirigent Ľubomír Zelenák povede Janáčkův akademický orchestr, který v orchestřišti zasedne celkem pětkrát. Smetana v díle používá lidovou melodičnost, brilantní ansámbly a pestrou, byť klasickou orchestrální instrumentaci. „Pro mě osobně je však nejkouzelnějším místem pěvecky nelehká Anežčina árie. Prostřednictvím sledu jedinečných a charakterově různorodých hudebních ploch, zrcadlících různé aspekty Anežčiny osobnosti, nám v ní Smetana až téměř v závěru opery odkrývá skutečný vnitřní svět této postavy,“ dodává dirigent.
Operu Dvě vdovy nastudovali studenti JAMU již 1. března 1962, úplně poprvé však zazněla v pražském Prozatímním divadle v roce 1874, avšak nebyla obecenstvem zcela přijata. Smetana dílo ještě téhož roku přepracoval a zaměnil mimo jiné některé mluvené dialogy zhudebněnými recitativy. Komorní opera kombinuje obě tyto verze ve snaze udržet a pozdvihnout dramatický potenciál, který v sobě dílo nese.
Komorní opera Hudební fakulty JAMU nabízí studentům praktickou zkušenost z přípravy operní inscenace v reálném divadelním prostředí. Všechny důležité složky inscenace zastávají posluchači napříč katedrami HF JAMU a spolupracují již dlouhodobě i se studenty Divadelní fakulty JAMU. Projekt se tak stává významnou příležitostí pro umělecký rozvoj studentů.
Vstupenky zakoupí veřejnost v předprodejní síti GoOut. Nabízíme také zvýhodněné vstupné pro studenty, seniory a ZTP.
Premiéry: so 18. a ne 19. března od 19 hodin
Reprízy: út 21., st 22. a čt 23. března od 19 hodin