Od roku 1999 je Česká republika pozorovatelskou zemí při Mezinárodní organizaci Frankofonie, a proto si letos připomínáme již 24. ročník Dnů Frankofonie. Všichni zájemci o francouzskou a frankofonní kulturu se mohou těšit na rozmanité akce, jako jsou přednášky, čtení, filmy, workshopy, soutěže aj. Většina akcí (kromě filmových projekcí) je zdarma a je určená pro širokou veřejnost.
V konferenčním sále Francouzského institutu v Praze proběhne hned několik přednášek. 22. března to bude například přednáška francouzského profesora literatury A. Compagnona na téma „Pokud neinovuješ, zemřeš“. Rozhovor bude moderovat Eva Voldřichová-Beránková, profesorka a ředitelka katedry romanistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Simultánní překlad je zajištěn.
V pátek 17. března proběhne v mediatéce Institutu poetický a hudební večer, který návštěvníky zavede do světa frankofonní poezie. Na programu je nicméně i celá řada dalších akcí.
V rámci Dnů Frankofonie mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout v Kině 35 ve Francouzském institutu v Praze filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců. Například 21. března je na programu film Plus que jamais (ve francouzštině s titulky v ČJ a AJ), který byl oceněný v Montrealu a byl vyhlášen nejlepším filmem televize TV5 Canada-Québec.
Samotný Mezinárodní den Frankofonie připadá na pondělí 20. března. V tento den v prostorách Francouzského institutu promluví francouzský velvyslanec Alexis Dutertre a setkají se zde představitelé z ostatních velvyslanectví, kteří se do Dnů Frankofonie také zapojili. Od 17.30 h bude pro širokou veřejnost připravena projekce 4 krátkometrážních a středometrážních filmů. Jedním z nich je i film Jednou odejdu, který získal filmovou cenu César 2023 za nejlepší krátký hraný film.
Dny Frankofonie pořádá Francouzský institut ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím v Praze a dalšími velvyslanectvími zejména frankofonních zemí a institucemi, jako je Karlova Univerzita, CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách), Francouzské lyceum v Praze, Francouzské aliance, Sdružení učitelů francouzštiny a asociace Gallica.
Francouzština je pátým nejrozšířenějším jazykem na Zemi a počet obyvatel mluvících tímto jazykem neustále roste. Na základě studie Observatoire de la langue française (publikované v roce 2018) se jejich počet odhaduje na 321 milionů.
Mezinárodní organizace Frankofonie sdružuje 88 zemí na pěti kontinentech a u jejího zrodu stála Francie. Hlavním cílem organizace je podpora francouzského jazyka, kulturní rozmanitosti, prosazování míru, demokracie a lidských práv ve světě. Vzdělávání, výzkum a spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje představují další oblasti, kterým se organizace věnuje.
Odkazy: