Ačkoli je cena určena celkem pro 41 evropských zemí, z organizačních důvodů se jí každý rok účastní pouze třetina. Letos budou o ocenění bojovat kromě českého zástupce také autoři z následujících států: Arménie, Chorvatsko, Kypr, Estonsko, Finsko, Francie, Kosovo, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Černá Hora, Polsko a Švédsko.
„Romány budou navrhovat národní subjekty obeznámené s literární scénou své země, které jsou zvyklé propagovat vlastní literaturu v zahraničí a které mají odborné znalosti v oblasti literární kvality, posuzování překladatelského a exportního potenciálu knihy,“ popisují změnu ve fungování soutěže její organizátoři na svých webových stránkách.
Národní kolo v ČR má na starosti České literární centrum (ČLC), sekce Moravské zemské knihovny, které nominovalo porotu složenou zejména z literárních kritiků a publicistů. Členy poroty jsou Jonáš Zbořil (Seznam Zprávy), Klára Fleyberková (Český rozhlas, Časopis Host), Kryštof Eder (Česká televize, Časopis Host, Reflex), Kateřina Čopjaková (Respekt atd.) a Sára Vybíralová (ČLC). Porota 7. března oznámí, která kniha bude reprezentovat ČR v mezinárodním kole. Úryvek knihy pak bude přeložen do angličtiny.
V pátek 28. dubna na Lipském knižním veletrhu oznámí evropská porota celkového vítěze letošní Ceny Evropské unie za literaturu, který obdrží finanční ocenění ve výši 5 000 eur. Všichni nominovaní autoři nicméně budou průběžně propagováni na evropské scéně s cílem oslovit širší a mezinárodní publikum a navázat kontakt se čtenáři za hranicemi své země a jazyka. Za Českou republiku, avšak ještě se staršími pravidly soutěže, se v minulosti laureáty stali Tomáš Zmeškal (2011), Jan Němec (2014), Bianca Bellová (2017) a Lucie Faulerová (2021).