„Inspirativní páteční představení GRUNT Kronika lidové krutosti je autorským počinem divadelní skupiny Musaši Entertainment Company, která se mimo samotného divadla zabývá také audiotvorbou, řezbářstvím, výrobou hudebních nástrojů, hubkařením a dalšími tradičními řemesly. Ti se v inscenaci zabývají tím, co vedlo k velkému rozmachu chalupaření v Čechách, ale také to, kdo je dnes vlastně chalupář,“ zve na představení Kateřina Fikejzová Prouzová z pořádajícího Centra uměleckých aktivit.
GRUNT Kronika lidové krutosti začíná 3. března ve 20 hodin na hlavní scéně Divadla Drak.
Tzv. batolárium – tedy představení, které je určeno divákům, kteří ještě ani nezačali chodit, se odehraje hned ve dvou termínech – v sobotu 4. března od 11 a v neděli 5. března od 10 hodin v Labyrintu Divadla Drak.
Divadelní soubor Kutululu Jarky Holasové má s tvorbou pro nejmenší letité zkušenosti. Po předloňském úspěchu loutkového hororu Míchat v hrncích se letos obrací k divadlu „prvních divadelních zážitků“. Pro děti od 10 měsíců do 3 let připravili inscenaci Je to tajný!, které popisují jako kulatou divadelní chvilku, ve které dostávají prostor zvuky, tvary, barvy a dotekové vjemy. Děti si tam mohou v bezpečném a příjemném prostředí užít seznámení s divadlem i hru s různými kulatými předměty.
Divadlo pro nejmenší děti je aktuálně v České republice na vzestupu. Laterna Magika v Praze uvádí např. úspěšnou Batolaternu, obrovský úspěch má také dětská Mimi opera Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. A další divadla se k novému trendu postupně přidávají.
Mimo zmíněných představení je přístupný i další program. Vstupné je zdarma na místě do vyčerpání kapacity sálu. Pro zájemce je proto dobré dorazit včas. Jak s úsměvem říká Kateřina Fikejzová Prouzová: „Kdo dřív přijde, ten si spíš sedne.“
Kompletní program najdou diváci na stránkách přehlídky.
AUDIMAFOR je postupovou přehlídkou, která letos uvede více než deset inscenací a projektů velmi různorodých divadelních souborů a uskupení z celé České republiky. Ty nejlepší inscenace doporučí odborná porota k postupu na žánrové přehlídky dle zaměření. Vítěz kategorie Experimentující divadlo tak mohou zamířit na Šrámkův Písek, vítězové divadla poezie na Wolkrův Prostějov a studentský projekt či soubor na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí.
V porotě zasednou divadelní profesionálové Vladimír Hulec – teatrolog, divadelní kritik a publicista, Vít Malota – režisér, recitátor, literární kritik a publicista a scénograf, režisér, herec a hudebník Kamil Bělohlávek.
Z účinkujících souborů jsou to např.: Soubory Bobkový list pod ZUŠ Střezina, Turnovský underground, Krychličky Vrchlabí, Studio Šrámkova domu v Sobotce, Soubor Femininum, který vznikl jen pro tento projekt, Poslední nakonec – studentky LDO ZUŠ Mladá Boleslav a další.
Pro soubory a účastníky přehlídky jsou během víkendu připraveny rozborové semináře. Důležitá je ale také vzájemná inspirace a setkávání.
Pořadatelem přehlídky jsou Centrum uměleckých aktivit a Volné sdružení východočeských divadelníků ve spolupráci s Divadlem Drak za finančního přispění města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.
Kompletní program najdete zde: https://www.cuahk.cz/akce/audimafor-2023/
https://www.cuahk.cz/akce/audimafor-2023/