Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
PLZEŇ: Závěrečný díl série o architektuře let 1948–1989, kterou připravil plzeňský spolek Pěstuj prostor, se uskuteční vpátek 16. prosince od 17:30 hodin vŠafránkově pavilonu LF UK v Plzni. Pozvání přijal rapper, vizuální umělec a znalec architektury Vladimir 518, který se vpřednášce zaměří na československou „architekturu 58–89“. Té coby editor věnoval stejnojmennou dvousvazkovou publikaci, která vyšla vletošním roce.
Akce probíhá 16. 12. 2022 od 17:30 do 19:30
Sám Vladimir 518 přiznává, že jeho cesta k hlubokému porozumění pro architekturu předrevolučních desetiletí začínala nelibostí. Když ale začal pátrat po odpovědích na otázky, které sám sobě kladl („Jak tohle mohli postavit?“), postupně odhaloval nejrůznější souvislosti a jeho původní postoj se změnil v nadšení. Jeho názorový obrat a oddanost věci vyústily až do snahy o narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou let 1958–1989. O monumentální (dvoj)knize, na které více než deset let spolupracoval s třiceti odborníky, historičkami a historiky architektury, říká, že „představuje pokus předat lidem optiku, kterou se na to díváme“. Kromě knihy chystá Vladimir 518 v rámci tohoto svého projektu i televizní seriál a celovečerní film.
„Během přednášky v Plzni bude Vladimir hovořit nejen o nejzajímavějších osobnostech, ale představí i další tvůrce, stejně jako donedávna zapomenutá či nedoceněná díla tohoto období,“ uvádí dramaturg série Petr Klíma z pořádajícího spolku.
Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.
Přednáškový a diskusní cyklus se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Nadace české architektury a Státního fondu kultury ČR.
FB událost: bit.ly/plzenpovalecna4
Vladimir 518 je jeden z nejdéle působících rapperů na české hiphopové scéně. Vystupuje jak se skupinou Peneři strýčka Homeboye (PSH), tak samostatně. Jako vizuální umělec se věnuje také tvorbě komiksů, knih a ilustrací, založil label a nakladatelství BiggBoss. Vytváří scénografie pro experimentální divadelní skupinu TOW. Je spoluautorem knižní série Kmeny, které mapují současné i bývalé městské subkultury. Spolupracoval též na převedení první knihy z této série do dokumentárního televizního seriálu pro Českou televizi.