Jak funguje nově spuštěný benchmarking muzeí a galerií?
Na webových stránkách projektu (benchamrkingmuzei.cz) byla spuštěna první verze BMG, která je v této fázi omezena…
ČR: Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) zveřejňuje v prosinci Zprávu o českém knižním trhu za rok 2021/2022. Podle databáze Česká národní bibliografie (ČNB) lze odhadnout, že vČeské republice bylo celkově vydáno 14200 titulů svročením 2021. Oproti roku 2020, kdy to bylo zhruba 13 500 titulů, se tedy jedná o meziroční nárůst cca o 5 %. Nadále rostl také trh e-knih a audioknih. Zpráva se zabývá strukturou knižní produkce vroce 2021, celkovým objemem knižního trhu, počtem nakladatelských subjektů, knižním velkoobchodem a maloobchodem, státní podporou knižního trhu a dalšími tématy. Přehled o stavu českého knižního trhu vydává SČKN již od roku 2013.
Zrychluje se trend uzavírání nezávislých knihkupectví, který je způsobený silnou konkurencí obchodů online, stárnutím majitelů knihkupectví a jejich odchodem do důchodu a v neposlední řadě také rychle se zhoršující ekonomickou situací. V České republice bylo v listopadu 2022 v provozu asi 570 „kamenných“ knihkupectví, z tohoto počtu provozují největší maloobchodní řetězce 276 prodejen, tedy téměř 50 %.
V knižní produkci českých vydavatelských subjektů za rok 2021 opět převažují knihy v češtině, a to z více než 86 % (12 272). Dalších 753 titulů vyšlo v češtině s podílem jiného jazyka. Vedle toho čeští vydavatelé loni připravili k vydání i 153 vícejazyčných publikací. V cizojazyčné knižní produkci českých nakladatelských domů znovu výrazně dominovala angličtina.
„Uvědomit si rok, kterého se zpráva týká, je tentokrát důležitější než kdy jindy. Zatímco se nacházíme uprostřed nové krize, v této zprávě se můžete dočíst, v jaké kondici český knižní trh přežil tu předchozí. V tom smyslu se tato zpráva dá číst optimisticky. Po poklesu v roce 2020 o zhruba 4 % knižní trh v roce 2021 vzrostl o 8 %, a vrátil se tak při započtení minulé inflace zhruba na hodnoty před covidem. Také počet vydaných knižních titulů se po výrazném poklesu v roce 2020 opět zvýšil, jakkoliv se nepřiblížil a asi už nikdy nepřiblíží k rekordním hodnotám. Výsledek roku 2021 vypovídá o schopnosti českého knižního trhu překonávat krize a také o stabilní čtenářské základně, kterou máme v české veřejnosti. Nezbývá než doufat, že se vypořádáme i s krizí současnou, jakkoliv ta se pro knižní odvětví jeví ještě více ohrožující,“ uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka v předmluvě Zprávy o českém knižním trhu.
O Svazu českých knihkupců a nakladatelů
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) byl založen v roce 1879 z podnětu J. R. Vilímka, J. Otta, F. Topiče a dalších osobností za účelem šíření českých knih a dodržování profesní etiky. Roku 1949 byl Svaz zlikvidován, ale v roce 1990 obnovený Svaz na odkaz historické organizace vědomě navázal a vytkl si za cíl hájit v tržních podmínkách společné profesní zájmy nakladatelů, distributorů a knihkupců. SČKN je registrován jako zapsaný spolek, jehož členy jsou nakladatelé, knihkupci, distributoři a další subjekty s vydavatelskými útvary (VŠ, knihovny, ústavy). K 1. 1. 2022 měl 150 členů.
SČKN je členem Federace evropských nakladatelů (FEP), členem Unie zaměstnavatelských svazů a Hospodářské komory ČR. SČKN je řízen jedenáctičlenným představenstvem, které je voleno členskou schůzí a volí ze svého středu předsedu svazu. Provoz je zajišťován sekretariátem vedeným ředitelem SČKN.
Kontakty
Svaz českých knihkupců a nakladatelů, Fügnerovo náměstí 1808/3 Praha 2 120 00, www.sckn.cz