Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
BRNO: Výstava k 470. výročí narození a 410. výročí úmrtí českého krále a římského císaře se koná od 3. 9. do 17. 11. 2022 (středa – neděle) v brněnském letohrádku Mitrovských. Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí i celou řadu zajímavých exponátů.
Akce probíhá 3. 9. 2022 do 17. 9. 2022
Návštěvníky výstavou provede samotný „digitálně oživený“ Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak unikátní sbírky, které po většinu života shromažďoval. Zároveň „rozdmýchá oheň poznání“ v alchymistické laboratoři. Pomocí hologramů Rudolf II. seznámí i se svými symboly majestátu (všemi korunami, kterými byl za svůj život korunován) a nejvýznamnějšími předměty svých sbírkových kolekcí umístěných dnes povětšinou mimo Prahu a ČR. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.
Rudolf II. byl známý svou fascinací alchymií a okultními vědami, stejně tak vášnivě obdivoval umění a sbíral nejrůznější rarity. V expozici je možné nahlédnout do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. Mezi nejzajímavější exponáty patří preparovaná zvířata oděná do nejrůznějších kostýmů nebo sbírka polodrahokamů a mušlí.
Návštěvníci se mj. dozvědí důležitá, ale i méně známá fakta např. o komplikovaném vztahu k bratrovi Matyášovi, údaje o potenciálních nevěstách i faktických milenkách nebo to, že syn panovníka – Julius Caesar d´Austria – brutálně zavraždil mladou dívku. Věděli jste například, že mladý arcivévoda Rudolf studoval 7 let na španělském královském dvoře v Madridu, kam doplul s 370 dvořany na 16 lodích (galérách), nebo že jindy přebohatá korunovační hostina a doprovodné slavnosti byly v Rudolfově případě výrazně skromnější než u jiných panovníků?
Tyto a další události představíme mimo jiné i formou diorámat – vyřezávaných figurek zakomponovaných do scén umístěných do truhlic.
Zavítejte s námi do časů Rudolfovy vlády, kdy se Praha stala nejen císařskou rezidencí, ale i evropským kulturním a vědeckým centrem!