Navigace

Olomoucký varhanní festival slaví 200. výročí narození velikána varhanní hudby Césara Francka

31. 8. 2022
Klára Mars

OLOMOUC: 1.–15. září 2022 bude Olomouc hostit již 54. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Vkatedrále sv. Václava se uskuteční celkem pět koncertů vpodání interpretů mezinárodního renomé zněkolika evropských zemí. Olomoucký svátek varhanní hudby letos připomene 200. výročí narození belgicko-francouzského skladatele Césara Francka, jehož varhanní tvorba patří do kmenového repertoáru pro tento nástroj. Vedle Franckových děl nabídne program festivalu posluchačům skladby od baroka až po současnost. Těšit se mohou i na hudbu inspirovanou severskou lidovou kulturou a na improvizace vystupujících umělců.

od 1. 9. 2022 do 15. 9. 2022

Festival zahájí 1. září koncert Karla Martínka, jenž je od roku 2020 ředitelem kůru v olomoucké katedrále sv. Václava a od roku 2011 také dramaturgem Mezinárodního varhanního festivalu. Karel Martínek spolupracuje s řadou významných hudebních těles a v rámci svých koncertních cest vystoupil v proslulých evropských chrámech, jako je například katedrála Notre-Dame v Paříži, katedrála v Turíně, katedrály v Antverpách a Gentu či dóm sv. Štěpána ve Vídni. Vedle děl Françoise Couperina, Marcela Duprého a Césara Francka zahraje také skladbu Pierra Cochereaua z roku 1973, ve které jej na bicí nástroje doprovodí otec a syn Bilanové. O výjimečný závěr večera se postará Martínkova improvizovaná mše Salve Regina.

5. září vystoupí polsko-francouzský varhaník Karol Mossakowski, držitel první ceny na Mezinárodní soutěži Pražského jara a prestižního ocenění Grand Prix de Chartres. Titulární varhaník katedrály v Lille je obdivován pro své vynikající interpretační i improvizační schopnosti. Představí se v programu z děl Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Césara Francka a Ference Liszta, který zakončí svou vlastní improvizovanou suitou Cesta Izraelitů do zaslíbené země na texty Starého zákona.

8. září uvítá Olomouc česko-německou varhanici a laureátku mnoha varhanních soutěží Markétu Schley Reindlovou. Mezi její úspěchy se řadí například první cena a cena publika na varhanní soutěži Musica Antiqua v belgických Bruggách. V současnosti působí jako ředitelka chrámové hudby při luteránském kostele Erlöserkirche v Bamberku. Program jejího koncertu se zaměří na díla českých a německých mistrů. Mendelssohna-Bartholdyho tentokrát doplní Johannes Brahms, Max Reger a relativně zřídka hraný Johann Christian Heinrich Rinck, z českých autorů pak Petr Eben a Miloslav Kabeláč.

12. září rozezní katedrálu sv. Václava severská hudba v podání švédského varhaníka Gunnara Idenstama, který je po celém světě známý nejen svou virtuózní hrou a úžasnými improvizacemi, ale i netradičním pojetím varhanní hudby. Je držitelem mnoha ocenění a členem Švédské královské hudební akademie. Vyslechneme si tři části ze suity Golovinova hudba od Johanna Helmicha Romana (přezdívaného „švédský Händel“) a výběr švédských lidových skladeb v úpravě interpreta. Mezi zajímavosti programu patří také skladba italské barokní skladatelky Francesky Caccini. V závěru koncertu se návštěvníci mohou těšit na gejzír Idenstamova improvizačního umění v jeho vlastním cyklu improvizací s názvem Peaceful Organ.   

Festival vyvrcholí 15. září vystoupením nizozemského varhaníka Bena van Oostena. Za své zásluhy o varhanní hudbu získal od nizozemské královny Řád nizozemského lva a francouzská vláda jej jmenovala důstojníkem francouzského Řádu umění a literatury. V současnosti je titulárním varhaníkem kostela Grote Kerk v Haagu a uměleckým ředitelem tamního mezinárodního varhanního festivalu. Pro svůj olomoucký koncert s podtitulem „Perly varhanního symfonismu“ si vybral tvorbu francouzských skladatelů. Zazní díla Josepha Ropartzera, Césara Francka, Louise Vierna a Alexandra Guilmanta.  

„Dlouholeté mezinárodní zastoupení interpretů, které je pro náš festival příznačné, svědčí o renomé, kterému se tento svátek varhanní tvorby celosvětově těší. Město Olomouc díky němu patří na světovou mapu významných destinací varhanní hudby a posluchači mají záruku špičkového hudebního zážitku,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, jež festival pořádá.

Důvodem, proč se všech pět festivalových koncertů koná v katedrále sv. Václava, je stále probíhající rekonstrukce Englerových varhan v chrámu svatého Mořice. „Velmi si cením si toho, že přátelské prostředí a nádherné varhany v olomoucké katedrále umožnily nepřerušené trvání festivalu po celou dobu náročných rekonstrukčních prací,“ dodává dramaturg festivalu Karel Martínek. Třímanuálový nástroj s padesáti znějícími rejstříky na hlavním kůru katedrály pochází z roku 1886 a zhotovila jej proslulá varhanářská dílna Bratři Riegrové.

Koncerty začínají v 19.00 hodin. Podrobný program a možnost zakoupení vstupenek jsou k dispozici na webových stránkách Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

Sdílejte
Check icon Error icon