Podpora mladé generace je jedním z hlavních cílů festivalu Za poklady Broumovska. Vedle festivalu v Broumově sídlí i Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa, která každoročně nabízí nejmladším umělcům možnost prezentace a srovnání. Laureáti soutěže získávají ocenění v podobě vystoupení pro veřejnost, včetně účinkování na festivalu. Jan Schulmeister je vítězem jednoho z minulých ročníků soutěže Broumovská klávesa a zároveň čerstvým laureátem soutěže Concertino Praga, se kterou festival spolupracuje. Mimo domácí vítězství obhájil Jan již dvakrát absolutní vítězství v soutěži Piano Talents v Miláně a přidal též prvenství na Soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Vystupuje s předními českými orchestry, spolupracuje též s Wihanovým kvartetem, se kterým se společně představí v rámci festivalu.
Wihanovo kvarteto je stálicí domácí kvartetní scény, českou kvartetní školu reprezentuje i v zahraničí, především v Anglii. Ocenění za mimořádnou výchovnou práci a kontakt s mladou generací ve Velké Británii dokládají tři nominace na cenu královské filharmonické společnosti. Soubor je residenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně, ve Velké Britanii účinkují Wihanovci pravidelně pro CAVATINA Chamber Music Trust v koncertech pořádaných pro popularizaci komorní hudby mezi mládeží, i na mistrovských kurzech v Royal Welsh College of Music and Drama Cardiffu, na Dartington International Summer School a Pro Corda. Členy Wihanova kvarteta jsou houslisté Leoš Čepický a Jan Schulmeister, violista Jakub Čepický a violoncellista Michal Kaňka.
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach / Ferrucio Busoni: Chorale No. 3 Nun komm der Heiden Heiland BWV 659
Claude Debussy: Arabesky
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert A dur K 488
Maurice Ravel: Smyčcový kvartet F dur
Ohlédnutí za koncertem v Šonově / 2. 7. 2022
Podvečer zalitý letním sluncem byl kulisou třetího festivalového koncertu, který zamířil na česko-polské hranice, do Šonova na Broumovsku. V kostele sv. Markéty, jehož lavice zaplnilo 198 návštěvníků, vystoupila čtveřice mladých rakouských saxofonistů Aureum Saxophone Quartett. Soubor byl založen v roce 2015 během společných studií na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Vídni. Hlavní snahou mladých hudebníků je kombinace klasické, jazzové, lidové a world music na té nejvyšší úrovní. Jejich úsilí ocenil i rakouský program podporující mladé umělce NASOM, do kterého jsou mladí saxofonisté zahrnuti v letech 2020-2022. Během koncertu, prokládaného doprovodným slovem mladých hudebníků, zazněla díla E. Griega, L. van Beethovena, J. S. Bacha, Ch. Corey nebo A. Piazzolly.
17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.
Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.