Aureum Saxophone Quartett
Vystoupení čtveřice mladých hráčů na saxofony, rakouského souboru Aureum Saxophone Quartett, bude pomyslným návratem a oslavou živých vystoupení. Soubor se měl totiž na festivalu před dvěma roky prezentovat naživo, pandemie ale zkomplikovala pořádání akcí pro veřejnost, a tak jejich koncert zazněl alespoň online. Koncert je zaznamenán a k vidění na festivalovém YouTube kanále. Protože ale nic nenahradí zážitek z živého vystoupení, oživí tentokrát neobvyklé spojení čtyř saxofonů prostory šonovského kostela sv. Markéty, který je zasazený do půvabné krajiny blízko polských hranic.
Soubor vystoupí v tomto složení:
Lukas Seifried / baryton saxofon
Viola Jank / tenor saxofon
Johannes Weichinger / alt saxofon
Martina Stückler / soprán saxofon
Program koncertu:
Edward Grieg (arr. Maarten Jense): Z časů Holbergových op. 40
Ludwig van Beethoven (úprava Leonhard Paul): Klavírní sonáta č. 8 c moll op. 13 „Patetická“
Steven Verhelst (úprava Tetsuya Watanabe): Píseň pro Japonsko
Johann Sebastian Bach: Bist du bei mir, geh ich mit Freuden, BWV 508
Tradicionály:
Weingalopp (úprava Rudi Pietsch & AUREUM)
Meraner Jodler, Steirer, Ischler Schleuniger (úprava Rudi Pietsch)
Christof Dienz (úprava Johannes Weichinger): Knödelpolka
Chick Corea (úprava Philip Marillia): Spain
Astor Piazzolla (úprava AUREUM): Libertango
Philippe Geiss: Imaginary Dances
Ohlédnutí za Zahajovacím koncertem festivalu:
Majestátní barokní prostory broumovského klášterního kostela sv. Vojtěcha přivítaly v sobotu 25. června první letošní návštěvníky festivalu Za poklady Broumovska. Kostelní lavice zaplnilo 223 lidí, kteří si přišli vyslechnout Zahajovací koncert festivalu v podání rezidenční umělkyně festivalu – harfenistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera. Zaplněným kostelem zněla díla Clauda Debussyho, Maurice Ravela, Antonína Dvořáka, a především premiéra skladby „Krajina paměti“, kterou vytvořil rezidenční skladatel Kryštof Marek přímo pro festival Za poklady Broumovska a která se setkala s mimořádně vstřícným přijetím publika.
„Musím říct, že jsem byla jako na jehlách, což přiměje člověka, aby se hodně soustředil. Je tu úžasná atmosféra a harfa ladila celou dobu, byť je venku asi tak 50 stupňů, a uvnitř v kostele je pochopitelně zima. To je vždycky pro každou harfistku horor… Adrenalin způsobil, že si vůbec nepamatuji, jaké to bylo. Ale myslím si, že se provedení líbilo, tak jsem moc ráda,“ uvedla po koncertě Kateřina Englichová. Festivaloví posluchači měli tak jako každý rok možnost podpořit koncert dobrovolným vstupným, které na konci festivalu míří pomoci kostelům broumovské skupiny. První z třinácti koncertů vynesl částku 20.180 Kč.
17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade, Wikov a Kasper. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.
Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.