Festival Za poklady Broumovska se letos koná již po sedmnácté. Kdybyste se měla ohlédnout zpátky, jak se za tu dobu proměnila jeho podoba?
Mám to velké štěstí, že se na přípravách festivalu Za poklady Broumovska mohu podílet téměř od jeho počátku. Původně festival vznikl z iniciativy zástupců města Broumov, Agentury pro rozvoj Broumovska i místních menších obcí, kde se kostely nachází a budoucnost ukázala, že to byla velmi šťastná a pro region prospěšná myšlenka. Z malé akce s účastní regionálních umělců vyrostl festival za sedmnáct let svého působení v jednu z nejdůležitějších akcí Královéhradeckého kraje, o čemž svědčí i trvalá záštita. Máme mezinárodní charakter, na festival se vrací špičkoví interpreti zvyklí účinkovat na světových podiích, i významní domácí umělci. Za všechny v tomto ročníku bych ráda zmínila pianistu Borise Giltburga, rakouský soubor Aureum Saxophone Quartett, hornisty Oliviera Darbellaye ze Švýcarska a Jense Plückera z Německa, nebo německého pianistu Matthiase Kirschereita.
Festival také pracuje s pozicí rezidenčních umělců, kdo to bude letos?
Rezidentury umělců jsme jako novinku zavedli loňský rok. Rezidenční umělec vystupuje na festivalu několikrát a představí se v různých úlohách – nejčastěji sólově, s orchestrem nebo v komorní úloze. Specifické je angažování skladatele jako rezidenta. Ten pak má za úkol napsat premiérové kompozice na objednávku festivalu. Letos angažoval festival skvělou domácí harfenistku Kateřinu Englichovou, která se představí v sólovém recitálu při svíčkách v Adršpachu, v komorním duu s pěvkyní Markétou Cukrovou v Broumově a jako sólistka orchestrálního zahajovacího koncertu v kostelích v dílech Ravela, Debussyho, a právě v premiéře Krajina paměti Kryštofa Marka. Pan skladatel velmi pružně reagoval na zadání festivalu, aby napsal kompozici o broumovském geniu loci, místních kostelích i přírodě a jedna z vět dokonce i ve svém názvu zmiňuje letohrádek Hvězda. Další kompozicí, která teprve v těchto dnech vzniká je Halali pro 70 lesních rohů pro účastníky Letních hornových kurzů, které zazní ve Vernéřovicích i na závěr kurzů v broumovském klášteře. S oběma našimi rezidenty se můžete osobně potkat právě na zahájení v kostelích, tedy v sobotu 25. června v kostele sv. Vojtěcha od 18 hodin.
Po celé léto se budou v broumovských kostelích konat koncerty vážné hudby. Ale nejen v nich….
Tradiční formát, který festival nikdy neopustí jsou koncerty v kostelích. Právě unikátní soubor barokních památek, který letos poskočil v hierarchii a zařadil se do systému národních kulturních památek je velkou devizou a jsme šťastni, že dlouhodobě poukazujeme v rámci festivalu na stav kostelů a snažíme se dobrovolným vstupným přispívat na jejich záchranu. Kromě atmosféry, která je opravdu jedinečná a nenahraditelná, mají kostely dokonalou akustiku, a právě z toho důvodu zde koncerty pořádáme. Jsou ale i místa, která mohou být běžným turistům skryta a také mají svoje velké kouzlo. To je i případ hejtmánkovického kopečku, kde letos pořádáme open air koncert již potřetí. Jako svého hosta si Cimbálovka Milana Broučka přizvala zpěváka Václava Noida Bártu a věřím, že se sejde i publikum, které běžně do kostelů nezavítá. Akce má sousedský charakter příjemně stráveného podvečera, plného hudby, dobrého jídla a klidné nálady. Další program mimo kostely bude doprovodný program festivalu na konci léta v broumovském klášteře plný divadla, prohlídek broumovského kláštera, i hudebních vystoupení v zahradě i v areálu.
Přivítá festival i domácí umělce?
Moc se těším na vystoupení uznávané znalkyně barokního repertoáru, pěvkyně Markéty Cukrové, na koncert trumpetistů Marka Vaja a Jiřího Houdka za doprovodu varhaníka Aleše Bárty, na tradiční koncert lektorů Letních hornových kurzů i závěrečný koncert v podání orchestru Beliczay (Slovensko) a českých sólistů klavíristky Jany Goliášové, hornistky Zuzany Rzounkové a klarinetisty Milana Poláka. Festival dlouhodobě podporuje mladou generaci, a tak zvu na koncert mladého pianisty Jana Schulmeistera, který vystoupí s Wihanovým kvartetem, na houslistu Kristiana Mráčka a violoncellistu Davida Pěrušku, i všechny další mladé naděje.
Je festival ZPB vaší srdcovou záležitostí?
Tak to je otázka, na kterou se mě ještě nikdo nezeptal a je vlastně velmi pěkná. Myslím si, že člověk by se měl v životě zabývat činností, která ho naplňuje a dává mu smysl. Vždyť v „práci“ člověk tráví daleko více času než se svými blízkými, nebo rodinou, na které mu záleží nejvíce. Z toho důvodu by ho práce měla naplňovat a těšit a v případě, že svou prací může potěšit své okolí, měl by to i dělat. Z tohoto úhlu pohledu je festival určitě mou srdcovkou, stejně jako například Letní hornové kurzy, které mám moc ráda.