Každým zhlédnutím navíc diváci pomůžou ukrajinským divadelním scénám. Dramox totiž v současné chvíli posílá 100 % výdělku ze sledování ukrajinských představení tamním souborům a daná divadla mohou diváci také přímo na streamovacím portálu podpořit libovolnou finanční částkou.
Dramox v rámci online verze festivalu Divadelní svět Brno uvede například Bad Roads (Na špatné cestě) – ukrajinské představení, které získalo v roce 2022 Ševčenkovu národní cenu, tedy nejvyšší národní ocenění za kulturní dílo. Inscenace přináší sérii příběhů o útrapách žen a mužů fyzicky i psychicky zasažených válkou a o ranách, které se nikdy nezahojí. Působivé představení, které ve světle současných událostí tematicky znovu získává na aktuálnosti, je plné silných emocí a přináší nekompromisní pohled na to, jak válka zbavuje člověka lidskosti.
České i světové divadlo. Kdykoliv a odkudkoliv
Dramox je divadelní streamovací služba, na které můžete sledovat představení online kdykoliv a odkudkoliv. Měsíční předplatné v ceně jedné vstupenky do divadla umožňuje strávit neomezený čas s divadlem v pohodlí domova či na cestách. A to jak s nejoblíbenějšími českými divadly (Dejvické divadlo, Činoherní klub, Divadlo Petra Bezruče a mnoho dalších) a prestižními zahraničními divadelními domy (např. madridské Teatro Real, Losangelská opera či Anglický národní balet), tak s nezávislými alternativními produkcemi.
Žánrově na Dramoxu najdete činohru, operu, balet, muzikál, loutkové divadlo, ale i nový cirkus či fyzické divadlo a divadlo určené dětskému publiku. Nabídka, která se neustále rozšiřuje, momentálně čítá přes tři sta představení z více jak dvaceti zemí. Stejně jako Divadelní svět Brno chce i Dramox přinášet divákům to nejlepší z českého a zahraničního divadla, a je tedy naprosto přirozené, že se obě organizace ve svém úsilí spojily. Více z programu Divadelního světa Brno najdete zde. Na Dramoxu jsou k vidění následující představení.
V sekci Ženská linka:
Chór pro jednu herečku
Odvážné představení vypráví autentické příběhy žen, které žijí na okraji společnosti. Text inscenace vychází z rozhovorů v ženské věznici a azylovém domě pro ženy bez domova a matky s dětmi. Hra aktivistického souboru Ženostán získala v roce 2019 nominaci na prestižní kulturní cenu WARTO deníku Gazeta Wyborcza. V osobě jedné herečky zviditelňuje a dává hlas marginalizovaným a utlačovaným ženám ze znevýhodněného prostředí. Na pódiu ožívá Ženostán – utopický stát fungující v alternativní realitě, ve které zákon stanovují ženy. Silný hlas královny-matky se stává hlasem všech umlčovaných.
Ženostán
Neformální polské uskupení umělkyn a sociálních aktivistek funguje od roku 2019 a navázalo na úspěšnou činnost sdružení Kolektyw Kobietostan (Kolektiv Ženostán. V centru jeho zájmu stojí znevýhodněné ženy a snaha posilovat postavení žen, která jsou důsledkem své životní situace na okraji zájmu společnosti. Mnoho aktivit proto probíhá na místech, kde tyto ženy žijí: v nápravných zařízeních, v azylových domech či ve věznicích. Zde Ženostán inscenuje divadelní představení nebo pořádá umělecké workshopy, do kterých zapojuje klientky zařízení, jež se stávají aktivními tvůrkyněmi. Vůdčí osobností uskupení Ženostán je herečka, divadelní režisérka a sociální aktivistka Agnieszka Bresler. Mezi další osobnosti patří Martyna Dębowska, Iwona Konecka, Magdalena Mróz a Anna Skubik. Ženostán získal za svou činnost řadu ocenění. Vzhledem k současné politické situaci v Polsku, kdy jsou v zemi soustavně omezována práva žen, je činnost aktivistek a umělkyň považována za odvážné společenské gesto.
Watching
Fascinující sólo-duet herečky a loutky v životní velikosti. Živý mix loutkoherectví, divadla a tance vypráví příběh ženy, která čelí svým strachům a touhám. Pohybová umělkyně Ester Natzijl před vámi rozehraje něžně humorné představení s někdy až příliš ďábelským avatárem. Ester Natzijl: Pohybová umělkyně vystudovala klasický balet a moderní tanec na Královské konzervatoři v Haagu, poté působila v několika tanečních společnostech, např. Netherlands Dance Theatre a Introdans. Jako tanečnice procestovala celý svět. V posledních letech ve své tvorbě Ester Natzijl propojuje tanec s loutkoherectvím. Aktuálně působí na scénách v Brightonu a Haarlemu, tvoří také své vlastní, nezávislé projekty.
Zapískej (Whistle)
Neobvyklé monodrama, které odhaluje skryté rány holokaustu a zviditelňuje bolest druhé generace přeživších. Tammy se narodila jako jediné dítě rodičům, kteří prošli Osvětimí. Jejich minulost bolestně poznamenala její dětství. Jako dospělá žena nyní Tammy bojuje za své přirozené právo znovu se radovat, žít, milovat… Ale černá díra uvnitř ní hrozí, že spolkne každého, kdo se jen pokusí přiblížit. Přinášíme vám představení pro jednu herečku z proslulého Fringe festivalu. Hlavní ženské role se ujala autorka dramatizace Hadar Galron.
Hadar Galron (Izrael)
Izraelská spisovatelka, herečka a režisérka. Ve svých dramatech se dotýká genderových a náboženských témat, tedy témat, se kterými je Hadar Galron, která se narodila do ortodoxní židovské rodiny, velmi blízce propojená. Své osobní zaujetí přetavila do divadelních her, jež získaly ocenění a uznání po celém světě. Za všechny jmenujme hru Mikve, kterou v České republice inscenovalo například Stavovské divadlo. Kontroverzní příběh pojednává o postavení žen v ortodoxním židovském manželství. Kromě hraní a psaní dramat vystupuje Hadar Galron také jako stand-up komička.
V sekci Taneční linka:
Veřejné tajemství
Mladá novomanželka má své tajemství, které je nenápadné asi jako nos uprostřed obličeje. Tři muži a jedna žena v mistrovské směsici fyzického divadla, cirkusu a grotesky, která jakoby vystoupila z filmového plátna, vytváří na scéně iluzi opulentního díla. Strhující Veřejné tajemství je veleúspěšným debutem novocirkusového souboru Cirque Le Roux, který s ním odehrál více jak čtyři stovky představení a ohromil diváky po celém světě.
Cirque Le Roux
Francouzský novocirkusový soubor, který rovnoměrně propojuje cirkus s divadlem a divákům nabízí do posledního detailu promyšlené divadelní představení. Jeho členové tak nejsou pouze výbornými akrobaty, kteří předvádí dechberoucí kousky, ale také komiky a herci. Společně působí od roku 2014. Jejich slavný debut Veřejné tajemství (Elephant in the Room) se stal velkým celosvětovým hitem. Cirque Le Roux nadchli také české diváky, kteří si jejich umění mohli opakovaně vychutnat na mezinárodním festivalu Letní Letná.
Labutí jezero
Tak divoké a jiné, jak jste ho ještě neviděli. Jeviště se stává opravdovým jezerem a tanečníci Norského národního baletu nespoutanými labutěmi, které rozstřikují temnou vodu po celém prostoru. Nápaditá inscenace choreografa Alexandera Ekmana nabízí velkolepé momenty, současně si udržuje nadhled a hravost, když si dělá legraci sama ze sebe. Už jste někdy na jevišti viděli plavat tisíc gumových kačenek? Norský národní balet: Norský národní balet je jediným souborem klasického baletu v Norsku. Kromě hlavního souboru má také soubor mladých tanečníků a vede vlastní baletní školu. Uměleckou ředitelkou Norského národního baletu je od roku 2012 jeho bývalá primabalerína Ingrid Lorentzen. Kromě klasických dějových baletů, jako jsou Labutí jezero, Spící krasavice nebo Louskáček, najdete v repertoáru Norského národního baletu také autorskou tvorbu renomovaných choreografů.
V sekci Ukrajinská linka:
Rodinné album / Album di Famiglia
Mistrovsky zpracovaná inscenace, která se roce 2020 na festivalu „GRA“ stala nejlepším experimentálním představením Ukrajiny. Italský režisér Matteo Spiazzi spolu s dalšími tvůrci na jevišti vytvořil dokonalou, nostalgickou atmosféru. Herci nosí unikátní, vícestranné masky, které působí ještě živějším dojmem. Vtipné obrazy z rodinného života na Ukrajině 90. let vám i beze slov, jen za doprovodu staromódních písní, připomenou časy nedávno minulé, tolik podobné devadesátkám v Česku. Bílé tílko, lahváč v ruce a pivní pupek u toho nemůžou chybět.
The Left Bank Theatre
Kyjevské divadlo ležící na levém břehu řeky Dněpr hraje pro diváky již více než čtyřicet let. Založil ho v roce 1978 režisér Eduard Mytnytsky a zpočátku nemělo své stálé zázemí. Herci zkoušeli na různých místech i v bytech a stávali se také kulisáky či osvětlovači. Navzdory socialismu soubor od počátku pracoval s aktuálními společenskými dramaty, nebál se jít proti stranickým příkazům a nastolovat témata, kterým se velká státní divadla úzkostlivě vyhýbala. V 90. letech divadlo přidalo do repertoáru klasické světové hry a začalo se svou tvorbou cestovat po světě. The Left Bank Theatre se účastnilo například mezinárodních festivalů v Gruzii, Lotyšsku, Německu, Polsku a Bělorusku. Zařadilo se mezi nejlepší divadla na Ukrajině. 29. ledna 2019 došlo ke změně ve vedení divadla. Ředitelkou se stala Tamara Trunova a na pozici uměleckého ředitele nastoupil Stas Shyrkov. Spojení těchto dvou slavných osobností divadlu přineslo mnoho důležitých změn. Výsledkem jsou ještě působivější isncenace, díky kterým se The Left Bank Theatre řadí mezi divadla světové úrovně.
Kamenný pán domu
Každý chce být šťastný. Ale za jakou cenu? Milostný život prostopášníka Dona Juana dostává nový, nečekaný ráz. Ukrajinská básnířka Lesja Ukrajinka přepracovala drama Kamenný host A. S. Puškina a velkého svůdce představuje jako oběť ženy, která si s ním svévolně pohrává. Kdo zvítězí? Nabízíme vám představení, které vzniklo ve spoluprací uměleckých týmů Theatre 360 Degrees a Theatre on Podil z Kyjeva. Theatre 360 Degrees: Umělecký projekt, který se věnuje propojení umění a moderních technologií a tím dává vzniknout novému druhu vizuálního umění. Jeho hlavním cílem je propagovat a šířit ukrajinské divadlo mezi diváky po celém světě.
Othello/Ukrajina/Facebook
Slyšeli jste už, že William Shakespeare je pseudonym, který v minulosti používalo mnoho spisovatelů? Ukrajinské Golden Gate Theater vám přináší provokativní přehlídku dramatiků a režisérů, kteří tvořili pod tímto slavným pseudonymem. Zdá se vám to zvláštní? Tvůrci originální inscenace vás přesvědčí, že všichni tito Shakespearové existovali… v paralelním vesmíru jménem Facebook. Nebo na jakékoli jiné sociální síti.
Na špatné cestě
Ukrajinské představení, které získalo v roce 2022 Ševčenkovu národní cenu, nejvyšší národní ocenění za kulturní dílo, přináší sérii příběhů o útrapách žen a mužů fyzicky i psychicky zasažených válkou a o ranách, které se nikdy nezahojí. Válka na ukrajinských hranicích není jen o explozích, bombardování a jménech padlých. Na druhé straně fronty jsou ničeny životy (ne)obyčejných lidí, kteří uvízli na rozbitých cestách Donbasu. Působivá inscenace plná silných emocí přináší nekompromisní pohled na to, jak válka zbavuje člověka lidskosti.