Navigace

České sekce ve Francii slaví 100 let – Století unikátního programu prostřednictvím fotografií, videí a rozhovorů představí výstava v Galerii 35 ve Francouzském institutu v Praze; poprvé se otevře 13. dubna.

6. 4. 2022
Hugo BEN SIMHON

PRAHA: Čeští studenti odjíždějí na tři roky na studium na francouzských středních školách v Nîmes a v Dijonu již sto let. Program, který se zrodil na podporu mladého Československa, letos přilákal dalších 38 zájemců o studium ve Francii. Oslavy odložené kvůli pandemii covidu-19 vyvrcholí v Praze za účasti francouzského velvyslance a ředitelů obou škol v úterý 12. dubna. Století unikátního programu prostřednictvím fotografií, videí a rozhovorů představí výstava v Galerii 35 ve Francouzském institutu v Praze; poprvé se otevře 13. dubna.

13. 4. 2022

Na Carnotovo lyceum v Dijonu jezdí čeští a dříve českoslovenští středoškoláci od roku 1920, na podzim toho roku zde zahájili studium tři chlapci a tři dívky. Na Lyceum Alphonse Daudeta, které bylo dříve jen chlapeckou školou, teď jezdí každý rok čtyři studentky. Celkem ve Francii studuje vždy 30 českých gymnazistů. Při vyučování jsou součástí tříd spolu s francouzskými spolužáky, platí pro ně stejná pravidla a studium zakončují francouzskou státní maturitou. O studenty se stará česká lektorka, která jim přednáší o české literatuře. Víkendy studenti tráví v hostitelských rodinách. S financováním rodinám studentů pomáhá české ministerstvo školství, francouzské velvyslanectví v Praze i stipendijní fond bývalých studentů.

„České sekce mají stoletou tradici, ale přesto jsou stále živé. Tři roky života a studia v jiné zemi, v jiném jazyce a v jiném školském systému představuje nenahraditelnou zkušenost a skvělý start do dalších studií i pracovního života. Přestože dnes pro Čechy existuje nepřeberně možností, jak vycestovat za studiem do mnoha zemí světa, každoročně se o tuto jedinečnou životní a studijní příležitost ucházejí desítky mladých lidí ve věku kolem 15 let,“ říká předsedkyně Spolku bývalých studentů českých sekcí ve Francii Kristýna Křížová.

Absolventi českých sekcí dnes pracují v evropských strukturách, na vysokých postech ve státní správě i ve firmách, úspěch získali i ve vědě nebo na poli kultury. V Dijonu vystudoval dnešní ředitel dijonské pobočky pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek nebo bývalý ministr školství Stanislav Štech. Absolventkou lycea v Nîmes je Radka Konderlová, která dnes působí na ministerstvu obrany, nebo Tereza Nováková, PR manažerka Českého centra v Paříži.

Existence sekcí byla během stoleté historie opakovaně přerušena, ale nikdy nezanikly úplně. První odmlka přišla po okupaci Československa Německem, druhou pauzu si vynutil komunistický režim. Přesto sekce v letech 1966 až 1973 fungovala, také díky působení bývalého absolventa z Dijonu Čestmíra Císaře ve funkci československého ministra školství. Pandemie nemoci covidu-19 v posledních dvou letech studiu Čechů ve Francii nezabránila, jen ho ztížila po praktické i administrativní stránce.

Výstava „Český sen ve Francii“ zachycuje vývoj a představuje široké veřejnosti „stoletý program, který je ale stále slibný a dokázal překonat historické zvraty, aniž by ztratil cokoliv ze své znamenitosti“, řekl o českých sekcích francouzský velvyslanec v Praze Alexis Dutertre.

Expozici v Galerii 35 ve Štěpánské 35 v Praze připravil Spolek bývalých studentů českých sekcí ve Francii ve spolupráci s  Českým centrem v Paříži a Francouzským institutem v Praze. Pro veřejnost bude Český sen ve Francii dostupný od 13. dubna do 14. května.

Sdílejte
Check icon Error icon