Kavárna Slavia od svého vzniku přitahovala umělce a další osobnosti veřejného a kulturního života. Scházeli se v ní filozofové, spisovatelé, herci i malíři. Mezi pravidelné návštěvníky patřila také dvojice bratrů Čapkových. Josef se v kavárně setkával s významnými malíři a Karel se zde scházel s kamarády z Národního divadla, které se nachází hned na protější ulici.
Umělecká činnost Josefa Čapka byla velmi pestrá. Inspiroval se kubismem a také ilustroval knižní obálky a scénické návrhy. Společně se svým bratrem Karlem psal divadelní hry a pohádky pro děti. V Karlově slavné hře R.U.R. zaznělo poprvé slovo „robot“, které se brzy stalo mezinárodním pojmem. Působil také jako novinář v Lidových novinách, kde se častokrát vyjadřoval k aktuálním problémům. Osobnosti a díla bratří Čapků se staly symbolem kulturního i občanského života meziválečného Československa.
Podle čapkovského badatele Hasana Zahiroviće jsou oba bratři opravdoví kosmopolité, kteří oslovují nejen český národ, ale také celý svět. „Podle mě na celé zeměkouli neexistuje takhle silná bratrská dvojice, která by společně bojovala proti zlu způsobem, jakým to dělali bratři Čapkové v druhé polovině 30. let. Jejich práce, hodnoty a vystupování formovaly první republiku a propagovaly mírumilovná řešení mezinárodních sporů. Starší bratr Josef byl mnohostranná osobnost. Svůj postoj vyjadřoval jako autor řady satirických kreseb s protiválečnou tematikou, které vycházely v Lidových novinách. Karel zase bojoval svými texty,” říká odborník na díla a život obou bratrů Zahirović a dodává: „Mohli využít svého postavení a financí. Mohli opustit Československo, když hrozilo nebezpečí. Ale neudělali to. Karel Čapek se hrůz 2. světové války nedožil a bratr Josef se bohužel nevrátil z koncentračního tábora.”
Součástí třetího literárního setkání v kavárně Slavia bude také dramaturgické vystoupení s názvem Modlitba tohoto večera, které vzniklo speciálně k této příležitosti. Herci Stela Chmelová a Marek Zeman přednesou texty z děl Bílá nemoc, Válka s Mloky a také z knihy Básně z koncentračního tábora, kterou Josef Čapek sepsal v posledních letech života v mezních podmínkách koncentračního tábora v Sachsenhausenu.
Večer připomene boj obou bratrů za svobodu, mír a rovnost mezi lidmi a národy. Jejich protiválečný odkaz je dnes obzvlášť aktuální. „Život a příběh bratří Čapků nabízí opravdu hodně zajímavých témat. Často říkám, že se nejedná pouze o jejich mimořádné dílo, které má opravdu co říct i v dnešní době, ale také o poctivost a skromnost se kterou žili. Pomáhali lidem, přinášeli společnosti hodnoty a propagovali mír,” vysvětluje Zahirović.
Vstupné na literární večer je zdarma. Je nutné provést rezervaci místa skrze kulturní portál GoOut.net.
O KAVÁRNĚ SLAVIA
Kavárna Slavia je známá pražská kavárna, která se nachází na pravém břehu Vltavy naproti Národnímu divadlu na nároží Národní třídy a Smetanova nábřeží v Paláci Lažanských na Starém Městě v městské části Praha 1. Z jejích velkých oken je výhled na Pražský hrad, Vltavu, Petřínskou rozhlednu a Malou Stranu.
Kavárna Slavia je jednou z nejstarších a nejznámějších uměleckých kaváren na světě. Zpočátku do ní chodili hlavně herci, tanečníci, operní zpěváci a režiséři z Národního divadla. Později si ji oblíbili i spisovatelé a malíři z různých tvůrčích skupin jako Devětsil, Skupina 42 a další. Kavárna také přitahovala i levicové spisovatele z celého světa, kteří přijížděli v padesátých a šedesátých letech na pozvání Československého svazu spisovatelů.
Více informací je možné najít na: https://www.cafeslavia.cz/cs/