„Po naszymu patří k našemu regionu a utváří identitu místa. Zároveň cítíme, že lidí, kteří jím přirozené mluví, ubývá. A proto jsme se rozhodli ve spolupráci s portálem Gorolweb ukázat, jak důležitou součástí regionální kultury nářečí je,“ říká Martina Wolna, ředitelka Knihovny Třinec.
Přednášejícími budou profesor Daniel Kadłubiec a docentka Jana Raclavská z katedry slavistiky na Ostravské univerzitě, kteří se regionálnímu nářečí dlouhodobě věnují a dokáží o něm poutavě vyprávět. První ze série přednášek se koná 22. února od 17:00 ve velkém sále Knihovny Třinec. Přednášející představí, jak rozdílné je nářeční v jednotlivých částech Těšínka. Cyklus bude pokračovat 8. března tématem vývoje nářečí a jeho historickém kontextu. Série přednášek bude zakončena 22. března představením psané formy po naszymu a literatury, která byla napsána v jazyce, v němž se mísí čeština, slovenština, polština a němčina.
„Lidé, kteří naše nářečí neznají, protože třeba nejsou místní rodáci, se nemusí bát. Daniel Kadłubiec a Jana Raclavská dokážou své vědomosti předat poutavou a mnohdy humornou formou. Spoustu zajímavých informací přinese cyklus přednášek i těm, kteří nářečí používají denně“ doplňuje Izabela Żur, šéfredaktorka zpravodajského portálu Gorolweb.cz.
Vstup na přednášky je zdarma. Více informací najdete na webu Knihovny Třinec: www.knihovnatrinec.cz.