Navigace

Dárci krve na Liberecku začínali před padasáti léty

17. 6. 2021
TZ/Eva Bednarčíková, jal

ČR: Lidskou krev nelze vyrobit, pro záchranu života je ale mnohdy nezbytná. A proto je třeba si vážit dárců krve, kteří svým rozhodnutím darovat svou krev dokážou zachránit statisíce životů. Daruj krev, daruješ život – není jen slogan. Jeden odběr krve může zachránit život až třem lidem.

Bezpříspěvkové dárcovství je trvalým úkolem Českého červeného kříže. Je to občanské sdružení, národní společnost mezinárodního hnutí. Již pět let po vzniku mezinárodní organizace byl 5. září 1868 založen Vlastenecký pomocný spolek pro Království české.

5. června 1993 vzniká Český červený kříž, který byl 26. října 1993 přijat za člena Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Úkolem ČČK je v souladu s principem humanity předcházet a zmírňovat utrpení, chránit život, zdraví a důstojnost lidské bytosti, podporovat porozumění, spolupráci a mírové soužití mezi lidmi.

ČČK je patronem dárcovství od roku 1948. Za bezpříspěvkové darování krve oceňuje dárce medailemi profesora MUDr. Jana Janského, objevitele čtyř krevních skupin. Za deset odběrů dostane dárce bronzovou medaili, za dvacet stříbrnou, za čtyřicet zlatou.

14. červen je Světový Den dárců krve, který se slaví od roku 2003.

V Liberci žije osmdesátiletý pamětník, který poprvé daroval krev již jako voják základní služby v roce 1967. Pan Milan Turek, který pracoval v liberecké Textilaně jako skladový dělník, se zasloužil o to, že skupina dárců krve v Textilaně patřila v okrese Liberec k nejaktivnějším na severu Čech.

„V roce 1971 za pomoci Okresního výboru Československého červeného kříže jsem založil v Textilaně spolek dárců krve a byl jsem jejím předsedou pět let. V celé továrně pracovalo ve čtyřech zdravotnických skupinách asi 150 lidí, většinou ženy. Na každé dílně působila zdravotnická skupina, já jsem byl jejich metodikem. Poté jsem pracoval jako aktivista Okresního výboru Československého červeného kříže ve skupině dárců v Liberci. Pro dárce jsem organizoval besedy, exkurze, pochody přírodou, a také návštěvu v sousedním Německu v Muzeu hygieny. Ve společnosti ČSČK jsem pracoval jako aktivista až do poloviny osmdesátých let, kdy jsem odešel do jiné firmy.  Za svou činnost jsem byl oceněn plaketou Červeného kříže, avšak hlavním uznáním mé práce bylo hodnocení mnohých mých  přátel nejen v Textilaně, ale v celém Severočeském kraji.“

Pan Milan Turek získal za bezpříspěvkové odběry zlatou medaili MUDr. J. Janského.

 

 

 

Sdílejte
Check icon Error icon