Na začátku příběhu byla pařížská obyvatelka Pauline Paris, která si u popelnic svého domu všimla položené krabice s historicky vyhlížejícími dokumenty. Vzhledem ke svému zájmu o historii si krabici odnesla domů, aby prostudovala její obsah. Mezi dopisy a dalšími dokumenty z období z let 1914-1918 objevila zápisník neznámého původu.
Zápisník sám o sobě neobsahoval žádné údaje ukazující na jeho autora, ale byla k němu přiložena obálka s Rejchovým podpisem a komentářem, že se jedná o „signature de Reicha“, tedy „podpis Rejchy“. Nálezkyně autora identifikovala na internetu, když narazila na uvedenou aktuální výstavu Antoine Reicha redécouvert (francouzskou jazykovou mutaci) a obrátila se na jejího spoluautora François-Pierre Goye z BnF.
„Zápisník byl omylem vyhozen vzdálenou rodinou Antonína Rejchy spolu s dalšími mladšími rodinnými dokumenty. Sousedka jej díky své zvídavosti nalezla a nakonec za pomoci naší výstavy na internetu identifikovala. Je nesmírně chvályhodné, že se jej rozhodla bez váhání darovat do sbírek Francouzské národní knihovny, kde je nyní k dispozici badatelům,“ uvádí k okolnostem nálezu správce Rejchova fondu v BnF a spoluautor výstavy, François-Pierre Goy.
„Jedná se o jediný zápisník tohoto druhu dochovaný od Antonína Rejchy, který na několika stranách obsahuje poznámky k právě tvořeným skladbám a notované záznamy související s jeho pedagogickým působením. Tento nález je unikátní nejen svými okolnostmi, ale i svým obsahem, který bude předmětem dalšího výzkumu,“ uvádí k badatelskému významu objevu Jana Franková, spoluautorka výstavy z MZK.
„Říká se, že štěstí přeje připraveným. Zdá se, že v případě Rejchova zápisníku to platí dvojnásob. Když jsme uvažovali o přenesení expozice z původně plánované fyzické podoby do virtuální, tušili jsme, že bude mít mnohem větší dosah, ovšem v tomto případě jsme více než mile překvapeni,“ komentuje nález zápisníku ředitel MZK Tomáš Kubíček.
Antonín Rejcha byl široce uznávaným profesorem skladby, symfonickým i operním skladatelem, přítelem Ludwiga van Beethovena a prvním rodilým Čechem zvoleným za člena Francouzské akademie krásných umění.
Výstavu o jeho životě, díle i významu si můžete prohlédnout online na adrese https://rejcha.knihovny.cz/.