Publikace s atraktivním názvem v sobě skrývá komplexní stylometrickou analýzu stěžejního díla slovenského národního barda, od jehož narození loni uplynulo dvě stě let, a na její tvorbě se podílela paleta předních odborníků v daných oblastech – lexikografka a stylistka Natália Kolenčíková, literární vědec Martin Navrátil a nedávno nás opustivší legenda kvantitativní lingvistiky Gabriel Altman.
Andrej Sládkovič (1820–1872) byl tvůrcem rozkročeným mezi klasicismem a romantismem – vzal formu francouzské ódy a naplnil ji pocity nešťastně zamilovaného romantika, který je rozpolcen mezi láskou k ženě a láskou k národu. Tak vznikla Marína, nejdelší milostná báseň na světě, která se ve svých 291 strofách snaží zachránit básníka od hlubiny depresivní propasti. Její text můžeme vnímat jako chvalozpěv, lidovou baladu, klinický záznam osobního boje, nebo jako terapeutickou modlitbu. A všechny tyto aspekty vnitřně extrémně členěné a proměnlivé básně odhaluje stylometrická analýza, která se zaměřuje na Sládkovičův rým, slovní bohatství, morfologii, syntax i způsob vyprávění.
Vydaná knížka má různé cíle. Jednak jí jde o Sládkoviče samotného a oživení jeho odkazu, jednak o to, aby představila vědecké nástroje, které se dají úspěšně využívat pro analýzu básnického jazyka. V neposlední řadě by se ráda stala jednou z řady podobných publikací, které budou mapovat (slovenskou) literární tvorbu prizmatem progresivních kvantitativních metod.
Bibliografický údaj:
MÍSTECKÝ, Michal – KOLENČÍKOVÁ, Natália – NAVRÁTIL, Martin – ALTMANN, Gabriel. Láska v číslach: Sládkovičova Marína pohľadom kvantitatívnej lingvistiky / Love in Numbers: Sládkovičʼs Marína from the Viewpoint of Quantitative Linguistics. Bratislava: VEDA, 2020. 212 stran.