„Není tomu tak dávno, co na zámku vítali poslední hraběnku Barboru Wrbnovou kráčející ladně po kamenné cestě branou přímo na nádvoří. Ženu neurozeného původu, ženu velmi praktickou a mírumilovnou, lidem oblíbenou. Není tomu tak dávno, co po stejné cestě procválal na koni mladý hrabě Rudolf Wrbna, muž čestný a hluboce své ženě a lidu oddaný. Posunuli jsme se v čase, a místo zvonivého klapotu koňských kopyt po příjezdové cestě do zámku, pomalu a potichoučku, stejně ladně jako samotná hraběnka, vchází jaro a probouzí se tak nový život s příslibem nových začátků,“ přibližuje zajímavou výstavu kreativní aranžérka Ing. Lenka Jagošová.
Je to tak. Pohled do prosklených arkád holešovského zámku nás vrátí o pár desítek let, možná i více, někam zpátky, zpět do časů našich babiček či prababiček, do světa krajkových přehozů, postele s nadýchanou voňavou peřinou, vyšívanými polštáři a bělostnou noční košilkou s něžnou krajkou. Možná i poslední holešovské hraběnka Barbora Wrbnová se z povzdáli dívá a ve svých vzpomínkách se vrací do dob svého dětství, vzpomínek na svou maminku, která prostírá na stůl krajkový ubrus, přináší na podnose ještě teplou bábovku a kuchyní se line vůně čerstvě namleté kávy, oknem skrz háčkované záclony proudí dovnitř svěží jarní vzduch a s ním vůně probouzející se země a prvních jarních květin.
„Velké poděkování patří paní Martě Stiborové z Brusného, která poskytla pro realizaci této výstavy svou soukromou sbírku krajek, mimochodem sama je mně osobně velkou inspirací,“ říká Lenka Jagošová, které se vyznění celé této výstavy vyloženě podařilo. Je z ní cítit nejen tvůrčí talent a vkus, ale také umění upoutat.
Cílem výstavy s názvem Jaro v krajce je pozvednout a přiblížit krásu krajky s respektem k tradičním technikám výroby, k tradičnímu řemeslu. V dnešní době se oblíbenost některých druhů ručních prací postupně vrací, kvalitní a originální, ručně dělané doplňky patří mezi nejoblíbenější. Celé aranžmá je situováno do jarního období, tudíž i období největšího křesťanského svátku – Velikonoc. Má být oslavou jara, spojené s ukázkou využití krajky v běžném životě a zároveň má u některých vzbudit vzpomínky nebo přiblížit dobu, pro spoustu z nás, již dávno minulou.
Lenka Jagošová vystudovala zahradnickou fakultu v Lednici na Moravě. Jejím koníčkem a zároveň prací (kromě zaměstnání programové pracovnice v Domě kultury v Kroměříži) je aranžování svateb, hlavně pak ale výstav a sezónních akcí, stejně jako aranžmá v prostorách kaváren (například Mlsná kočka v Holešově). Pravčice, což je obec, ze které pochází a kde i žije, jí dala možnost realizovat každým rokem spolu se svým týmem. Kromě toho organizovala Svatební veletrh v Kongresovém centru ve Zlíně, drobná aranžmá v Muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích, výstavy v Informačním centru v Hulíně a aranžmá pódia na náměstí v Hulíně, Reprezentační ples města Kroměříže či aranžmá pro Dům kultury v Kroměříži.
„Ale krásnou práci mi přinesla i Adventní a vánoční výstavu, která se těší velké oblibě nejen návštěvníků z blízkého okolí. Nově jsem dostala příležitost koncem roku 2020 aranžovat výstavu betlémů na zámku v Holešově a pro její úspěch zavítala na zámek znovu s výstavou Jaro v krajce. Zámek, jeho nezaměnitelné kouzlo, práce s novým, zajímavým prostorem a skvělá spolupráce s kolektivem zaměstnanců Městského kulturního střediska v Holešově, to vše jsou nové výzvy a radosti, které mě v současné době naplňují a inspirují,“ uzavírá Lenka Jagošová.
Text a foto Robert Rohál