Roční program má za cíl rozvíjet a podporovat mladé talenty a inspirovat jejich pedagogy. Úvod III. ročníku nabídne od pátku 28. do neděle 30. srpna kromě pracovních tvůrčích setkání také přednášku vyhledávaného kouče Mariana Jelínka či diskuse s mentory. Ve školním roce 2020/2021 přijalo role mentorů 11 špičkových umělců různých oborů. Pro oblast klasické hudby v mentoringu pokračují pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírní virtuos Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie a PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer a nově také renomovaný flétnista Jan Ostrý. Muzikálovému zpěvu se bude opět věnovat zpěvačka Radka Fišarová, saxofon a skladbu bude mít na starosti multižánrový Marcel Bárta. Souborové hře se bude věnovat dirigent a král horny Radek Baborák. Mentorem pro tanec bude již podruhé choreograf naší první scény Jan Kodet. S výtvarníky bude pracovat Tomáš Císařovský a Richard Loskot. Soubor v literárně dramatickém oboru letos povede dramaturgyně a režisérka Dominika Špalková ve spolupráci s Divadlem Drak. Stipendistům umožní vhled do divadelní praxe a vzniku představení. První setkání výtvarného a literárně-dramatického oboru budou probíhat individuálně.
MenART je klíčovou aktivitou Nadačního fondu Magdaleny Kožené. Kromě celostátního happeningu ZUŠ Open, ve kterém upozorňuje širokou veřejnost na význam uměleckého vzdělávání, se tak zaměřuje přímo na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci jejich pedagogů. „Cílem MenARTu je otevírat debatu o moderních přístupech k uměleckému vzdělávání v prostředí základních uměleckých škol formou ‚best practice‘. ZUŠky jsou výjimečným prostředím pro zachycení talentů a zároveň ovlivňují ve velké míře přístup široké společnosti k umění,“ objasňuje Dana Syrová, zakladatelka tohoto programu a dodává: „Stejně jako podpora mladých talentů je jeho důležitou částí debata a sdílení s pedagogy, kteří ve své každodenní práci vedou mnohé další. Roční délka programu nám umožňuje pracovat v měřítku s hlubším dopadem, než přináší krátkodobá intenzivní setkání a semináře.” MenART tak zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem. Stipendijní Akademií MenART již za dva roky prošlo 284 stipendistů z celé ČR.
Po prvním setkání hudebních a tanečního oboru v Kroměříži budou dále v průběhu školního roku následovat tři intenzivní celodenní setkání skupin ve dvouměsíčních intervalech. Výsledky společné práce jsou prezentovány ve spolupráci s velkými renomovanými festivaly jako MHF Pražské jaro, které tak dávají najevo, že líheň a podpora talentů jsou důležitou součástí uměleckého prostředí. Stipendijní Akademie MenART probíhá především díky podpoře svého patrona, kterým je společnost RSJ.
Stipendisté uplynulého druhého ročníku Akademie MenART se například představili v online koncertu Pražského jara, vystoupili v přímém přenosu České televize na posledním benefičním koncertu z cyklu Pomáháme s Českou filharmonií na jednom pódiu s Magdalenou Koženou a pod taktovkou Sira Simona Rattlea. Byli hosty J. Pavlici na Večeru Dní lidí dobré vůle na Velehradě. S pracemi absolventů výtvarného oboru je aktuálně možné se seznámit v Duslově vile Městské galerie v Berouně. 12. října rozezní prostor NoD umění bez žánrových omezení mladých interpretů a skladatelů pod vedením Beaty Hlavenkové a Radky Fišarové. 17. října se v Sukově síni pražského Rudolfina představí nadějní pěvci, klavíristé a houslisté, kteří uplynulý školní rok pracovali pod vedením Kateřiny Kněžíkové, Iva Kahánka a Jana Fišera. 6. listopadu rozezní na Hradčanech katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha pěvecké sbory v počtu 240 zpěváků, 80členný orchestr a sólisté – stipendisté Akademie MenART pod taktovkou šéfdirigenta Karlovarského symfonického orchestru Jana Kučery. Koncert je vrcholem letošního celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open.
Detailní informace jsou k dispozici na www.menart.cz.