Zatímco setkání na česko-německé hranici jsou četná a bohatá na účastníky, na česko-polském pomezí se rozvíjí pomaleji. Do sobotních setkání před dvěma týdny (16. 5.) se zapojilo jediné místo pro setkávání s malým houfkem účastníků, o čemž v hlavním zpravodajství referovala i Česká televize. Tentokrát jsou to již místa dvě: jedno v takzvaném Trojzemí na česko-německo-polské hranici mezi města Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia a druhé právě zde na Náchodsku. “Vidím v tom pozitivní trend, je to vlastně nárůst o sto procent,” dodává s úsměvem Kozlíček. V pořádání setkání chtějí organizátoři Sobot pro sousedství pokračovat do té doby, než budou zrušena veškerá omezení panující na hranicích. Omezení, která ohrožují přeshraniční hospodářské, kulturní a sociální vazby.
Sobotní setkání bude mít i symbolickou dimenzi, neboť se uskuteční v tzv. Českém koutku, zvláštním místě střední Evropy, kde se po staletí setkávali Češi, Němci a Poláci, v místě, které jako stehy protkává poutní cesta do Vambeřic, v místě, kde spolu žili katolíci i nekatolíci. “Právě na tomto místě si připomínáme, že v tomto kraji byla po staletí hranice pouhé slovo a že v rámci Evropské unie máme nyní šanci, aby tomu tak bylo i do budoucna. Jen tu šanci nesmíme promarnit, pohraniční regiony se nesmí dostat na periferii, jako tomu bylo ještě před třemi desítkami let,” uzavírá Ewa Zurakowska, umělkyně, která se kvůli uzavřené hranici nemůže vrátit do Čech a dělat tam svou práci.
Organizátoři sobotních sousedských setkání na zelené hranici rovněž zveřejnili výzvu vládám zemí ve střední Evropě, v němž žádají co nejrychlejší otevření hranic pro běžné občany a bez omezení (viz příloha).
Odkaz s vyznačeným místem setkání: https://mapy.cz/s/fazesopahe