Navigace

Muzejní noc v karanténě

19. 5. 2020
Pavel Princ

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: I když konání společného celoevropského Mezinárodního dne muzeí spojeného smuzejní nocí bylo letos oficiálně přesunuto na termín 14.–16. listopadu 2020, Slovácké muzeum neporuší květnovou tradici. Bohužel návštěvníci budou muset oželet komentované prohlídky, hudební vystoupení a doprovodný kulturní program plánovaný před hlavní budovou Slováckého muzea. O co však příznivci muzeí nepřijdou, prozradil tiskový mluvčí Slováckého muzea Pavel Princ.

od 24. 5. 2020 od 09:00 do 17:00

Náhradou pro návštěvníky volný vstup do všech objektů Slováckého muzea v neděli 24. května

„Ke kroku nečekat na listopad, a pokud to je v našich možnostech alespoň oslavit Mezinárodní den muzeí formou volného vstupu namísto tradiční muzejní noci již teď v květnu, nás vyzval Český výbor ICOM. Jen málokdo tuší, jaká bude situace za půl roku. Výzvu jsme přijali a naše objekty zpřístupníme veřejnosti zdarma s přihlédnutím na nová hygienická a bezpečnostní opatření v neděli 24. května v čase od 9.00 do 12.00 a 12.30 do 17.00 hodin.“

Vyhlášené téma letošního Mezinárodního dne muzeí je Muzea za rovnost: rozmanitost a začleňování. „Posilování rozmanitosti a začleňování lidí, bez ohledu na jejich původ či osobní zázemí je jedním z hlavních cílů v našich kulturních institucích. Fyzické i ekonomické přístupnosti tradičně věnujeme mnoho pozornosti. Bezbariérovost je již standardem. Tato nelehká doba je příležitostí zamyslet se nad tím, v jaké společnosti a s jakými lidmi společně žijeme. Svými výstavami, workshopy, vzdělávacími programy a tvořivými iniciativami můžeme napomáhat pozitivnímu vývoji. Využijme tuto dobu k lepšímu poznání sebe sama a lidí kolem nás,“ sdělila k tématu Dagmar Grossmannová za sekretariát Českého výboru ICOM.

Zdarma budou otevřeny všechny objekty Slováckého muzea. V hlavní budově kromě stálé národopisné expozice je nainstalována výstava děl zrakově postižených spoluobčanů ze sochařské školy Aliterra z Tasova na Vysočině. „Snažíme se, aby naši žáci neztratili svůj vnitřní postoj, aby nekopírovali výtvarná díla vidících lidí, ale aby nám ukázali, jak to vidí svým způsobem,“ sdělila autorka výstavy Tereza Axmanová, ředitelka školy Aliterra. Součástí výstavy je i speciální objekt, který návštěvníkům zamezí v přímém vizuálnímu kontaktu a poskytne jim možnost poznat sochu nejprve hmatem a teprve následně ji i spatřit.“

V Galerii Slováckého muzea na vás čeká trio skvělých výstavně-výtvarných projektů. „Pro nejmenší děti a rodiče je určitě nejvíc přitažlivá výstava ilustrací Denisy Proškové, která je nejen výbornou výtvarnicí, ale také skvělou spisovatelkou. Její obrázky jsou milým pohledem do světa lidí a jejich zvířecích kamarádů se spoustou krásných příběhů,“ zve Marie Martykánová, kurátorka výstavy a už se těší na chvíle, až galerie zase ožije vaším smíchem.

Kdo se nestihl zajít podívat do Starého Města, jak roste stavba nového Cyrilometodějského centra Slováckého muzea a při té příležitosti navštívit Památník Velké Moravy, zoufat nemusí. „Výstava TOP 10 nejzajímavějších archeologických nálezů poslední dekády nabízí pohled do nedávné historie, kdy se archeologům Slováckého muzea podařilo zmapovat nálezy nevyčíslitelné hodnoty sahající stovky i tisíce let do minulosti,“ doplnil pestrou nabídku k návštěvě poklidnějšího charakteru Princ.

Sdílejte
Check icon Error icon