Letos může veřejnost posílat své hlasy skrze webové stránky od 1. května do 7. června. Ocenění získá osobnost s největším počtem hlasů na slavnostním udílení ocenění 15. června v Praze. „Porota Ceny Olgy Havlové vybrala do užší nominace na Cenu veřejnosti pět kandidátů. Jsou jimi Jan Ďurďák, Daniel Hottmar, Vladimír Mikuláš, Petra Hurtová a Věra Fina. Dále porota ze všech došlých nominací vybere letošního nositele Ceny Olgy Havlové,“ uvádí ředitelka VDV Monika Granja.
Kdo jsou kandidáti na Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové:
Jan Ďurďák z Děčína, lektor a odborný konzultant v Celesta Praha, z. ú.
Dlouhodobě se zasazuje o zlepšení péče o osoby s Parkinsonovou chorobou, jíž sám statečně čelí 18 let. Věnuje se osvětě, pořádá přednášky a besedy s cílem zvýšit povědomí veřejnosti o této nemoci. Dlouhodobě vedl regionální klub parkinsoniků v Děčíně a pořádá besedy pro domovy a kluby seniorů, zdravotní školy, odlehčovací služby, gymnázia a veřejnost. Podílel se na publikaci „Parkinsonova nemoc z různých úhlů“, publikuje články. V Celestě Praha vede odborné kurzy. Je držitelem cen Dobrovolník roku 2013, Městská cena Ď 2014, Cena Rady vlády pro seniory a stárnutí populace 2016.
Daniel Hottmar ze Štětkovic, dobrovolník v Hospici Dobrého Pastýře
Kvůli dětské mozkové obrně je odkázaný na vozík. Dětství prožil v Jedličkově ústavu a po pokusu o sebevraždu našel smysl života v křesťanské víře. Přes problémy s pohybem i řečí a chybějící vzdělání se stal kazatelem se značnou oblibou. Získal si studenty a profesory střední školy, kam jezdil na přednášky o lidech s handicapem. Nyní pracuje jako dobrovolník v duchovenské službě ve věznicích (Valdice, Bory, ad.) a jako duchovní v Hospici Dobrého pastýře v Čerčanech.
Petra Hurtová z České Lípy, pekařka v Koláčkárně u Salvátora
Trpí vrozenou zvýšenou lámavostí kostí a za život prodělala 68 zlomenin a přes 70 operací. Navzdory tomu už 6 let i při svém zaměstnání pomáhá ve volném čase jako dobrovolnice Adry. V nemocnici, na oddělení dlouhodobě nemocných, a v domově seniorů si s pacienty a seniory několik hodin denně povídá a povzbuzuje je. Je držitelkou ceny Křesadlo a patronkou dvou chlapců, z nichž jeden trpí svalovou dystrofií. Je aktivní sportovkyně – jezdí na handbiku a účastní se i závodů.
Vladimír Mikuláš z Prahy, spolupracovník organizace ALSA, z. s.
Tatínek dvojčat onemocněl amyotrofickou laterální sklerózou krátce před svatbou. Přestože je upoutaný na vozík, spolupracuje s nadací ALSA a pomáhá lidem s touto nemocí, ať už osvětou či speciálním cvičením na podporu dýchání. Nafotil též charitativní kalendář a pro nadaci získal sponzory. Po celou dobu své vlastní nemoci je v písemném kontaktu s jinými nemocnými a dává jim naději a povzbuzení. I když se jeho nemoc zhoršuje, je jeho mottem „Dokud je dech, je život.“
Věra Fina z Prahy, zakladatelka pacientské organizace Jelimán
Prodělala rakovinu rekta, stomii a náročnou léčbu. Boj s vážnou nemocí ji vedl k založení organizace pro onkologické pacienty a pacienty v remisi. Je autorkou projektu Sad nadějí, jehož součástí jsou výstavy jejích obrazů po celé ČR pod názvem „Každý den je dar“. Vytvořila z nich „Kouzelný kalendář“, který pomáhá získat prostředky na její projekt a pokřtil jej houslista Pavel Šporcl. Věra Fina usiluje o zavedení karet pro stomiky, které by jim pomáhaly v náročných situacích (např. při odbavování na letištích).
O Ceně Olgy Havlové
Cenu Olgy Havlové vyhlásila paní Olga v roce 1995 s cílem ocenit lidi se zdravotním postižením, kteří i přes svůj handicap dokážou velké věci, a jsou tak inspirací k překonávání překážek i zdravým lidem. Loni si ocenění odnesla Tereza Nagyová, autorka blogu NEJSEM TABU, za svou osvětovou činnost o životě se stomií.
Mediálními partnery Ceny Olgy Havlové 2020 jsou: Český rozhlas Radiožurnál, Deník N, Radio 1, dále pak mezi partnery patří Magistrát hlavního města Prahy, ČSOB, Subterra, České zastoupení Volvo a Auto Průhonice, MINET Elektro, Mountfield, Copy General ad.