„Z chronologického hlediska pokrývá výstava větší část úseku pravěkého vývoje lidstva, ale prezentovány jsou i nejaktuálnější poznatky z výzkumů vrcholně středověkého osídlení měst Uherské Hradiště a Uherský Brod. Vůbec poprvé jsou veřejnosti prezentovány některé unikátní nálezy, jako například vzácný poklad ženského šperku z Bánova, který byl uložen do země v keramické nádobě ve starší době železné,“ prozradil autor výstavy Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea, a dodal, že tomuto nálezu bude v den otevření věnována větší pozornost. „Tento ojedinělý nález podrobněji představí přední specialista na dobu halštatskou na Moravě, dr. Martin Golec, jehož přednáškou bude výstava 27. února v 17.00 h obohacena.“
Dalším velkým lákadlem je žhavý archeologický objev z nedávné doby, a to bohatý velmožský hrob z Uherského Brodu datovaný do starší doby římské. „Z tohoto hrobu budou vystaveny vzácné nálezy bronzových nádob, stejně jako šperky a další předměty, se kterými byl náčelník místní komunity uložen do hrobu,“ přidal Bartík. Mladší období, středověk a novověk, ve výstavě pak reprezentují zdobené keramické nádoby, které se podařilo zrekonstruovat, a také několik figurálních plastik a dalších drobných předmětů, které ilustrují hry dětí ve středověkých městech. Návštěvníci budou rovněž moci zhlédnout výsledky archeologického výzkumu barokního opevnění Uherského Hradiště a nový nástin modelu jeho vývoje. Jeden z panelů je věnován také problematice detektoringu a prezentaci nálezů spolupracujících hledačů, kteří se pravidelně zapojují s archeology Slováckého muzea do prospekcí i záchranných výzkumů.
Památník Velké Moravy, Jezuitská 1885, 686 02 Staré Město. Zpřístupnění výstavy od čtvrtku 27. února 2020. Výstava potrvá do 7. května 2020.