Navigace

CinEd chystá prezentaci, setkání partnerů a seminář pro pedagogy

20. 1. 2020
TZ/klapka

PRAHA: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd čeká významné setkání partnerských zemí. Vedle českých odborníků se do Prahy sjedou zástupci Bulharska, Finska, Francie, Itálie, Litvy, Portugalska, Rumunska a Španělska. U té příležitosti chystá CinEd představení své činnosti, která spočívá vbezplatném edukativním programu pro školy. Veřejná prezentace projektu proběhne 28.ledna 2020 v prostoru Kina 35 a je zpestřena promítáním filmu Modrý tygr za účasti režiséra.

od 27. 1. 2020 do 28. 1. 2020

CinEd vede učitele a studenty k umělecky hodnotným filmům, učí je, jak se na ně dívat a jak o nich přemýšlet. Programu prezentace CinEdu předchází seminář pro pedagogy, který se koná ve stejném prostoru o den dřív, tedy v pondělí 27. ledna. Na základě projekce filmu Muž bez minulosti (2002) představí tutoři Jiří Forejt a David Čeněk přítomným pedagogům a dalším profesionálům možnosti filmové výchovy. Veřejná prezentace v úterý 28. ledna začíná odpoledne. Úvodní blok moderuje Pavel Bednařík, předseda Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Za Asociaci českých filmových klubů (AČFK) promluví Radana Korená, za Kreativní Evropu Vlaďka Chytilová a Anna Bartošková, za Europa Cinema a Francouzský institut Fannette Escalier a Marion Thévenot. 

V druhém bloku CinEd seznámí s možnostmi pro zapojení kulturních center. Ralitsa Assenova představí aplikaci projektu filmové výchovy v jiné postkomunistické zemi. Ivana Lipovská se studenty promluví o zrealizovaných projekcích na školách a konkrétních zkušenostech, o možnostech inspirace metodikou pro práci s dalšími filmy, vývoje k dalším aktivitám. Alexandra Forejtová Lipovská (Free Cinema) nastíní podmínky využití nabídky CinEd pro veřejné projekce v kulturních centrech, kinech, knihovnách, výhody dlouhodobé spolupráce škol a těchto center a Jiří Forejt (FAMU) nabídne zkušenost experta filmové výchovy s projektem a metodikou projektu v ČR. Program završí Modrý tygr (2012), rodinný film vtahující děti rodiče do světa fantazie. Po projekci následuje za účasti režiséra Petra Oukrupce diskuse s publikem.

Prostřednictvím CinEdu se školám nabízí výběr z kolekce letos čítající 20 titulů. „Ty lze využít pro bezplatné projekce přímo ve školách, tedy pedagogové si mohou vše řídit autonomně, nebo filmy zhlédnout se studenty v kinosálech s řízenou metodickou podporou tutorů projektu. Koordinace je schopná zajistit vše na míru škole i kinu,” uvádí koordinátorka projektu Eva Spilková. „AČFK se prostřednictvím CinEdu snaží o podporu rostoucí potřeby zařadit filmy do běžného kulturního vzdělávání dětí, jejich gramotnosti v oblasti média, které nás denně obklopuje a do dnešní doby přirozeně patří, snaží se budovat cit k evropskému filmovému dědictví a v neposlední řadě k posílení vztahu mladých diváků a místní kin či kulturních center.”

Seminář s filmem pro pedagogy a konkrétní práci ve školách probíhá v Praze v Kinu 35 v pondělí 27. ledna, prezentace projektu za účasti profesionálů z celé Evropy pak v úterý 28. ledna 2020. Podrobný program je k dispozici na stránce události nebo cined.cz.

CinEd

CinEd je mezinárodní program filmové výchovy, který zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6–19 let a byl Evropskou komisí na festivalu v Cannes ohodnocen jako jeden ze šesti nejúspěšnějších projektů v této oblasti. Českým partnerem CinEdu je Asociace českých filmových klubů.

CinEd nabízí filmy pro školní projekce realizované přímo ve školách, v kinech či v dalších kulturních institucích. Filmy jsou organizátorům nabízeny zcela zdarma, stačí se jen zaregistrovat na stránkách programu.

Vedle filmů samotných získávají pedagogové, lektoři a kinaři celý balíček podpory pedagogické práce s filmem. Pedagogickými materiály a studentskými pracovními listy počínaje, přes připravené ukázky a fotografie, až po semináře pro pedagogy a zájemce o filmovou výchovu, které se konají několikrát do roka na různých místech České republiky. Po absolvování semináře, akreditovaného MŠMT, mohou ti učitelé, kteří si v začátcích nejsou jisti, využíti celoroční tutoring zkušených lektorů CinEd, kteří radí, jak konkrétně s materiály pracovat a jak zařadit filmovou výchovu do výuky, ale také mohou školy navštěvovat a předvést ukázkovou hodinu.

V České republice proběhlo během posledních tří let bezmála 500 projekcí filmů CinEdu. Do projektu se do dnešního dne registrovalo víc jak 150 českých učitelů a kulturních pracovníků. V roce 2019 pracovalo s filmy a tutory víc než 3000 studentů.

                                                                                                                                                 

Asociace českých filmových filmů uvádí

CinEd: Ukázkový seminář filmové výchovy s filmem Muž bez minulosti. Kino 35, Praha. 27. ledna 2020

CinEd: Veřejná prezentace projektu, promítání filmu Modrý Tygr za účasti režiséra. Kino 35, Praha. 28. ledna 2020

Sdílejte
Check icon Error icon