„Slovem nejlepší lze rozumět počin umělecky nejhodnotnější, ale také zajímavý zapojením nezvyklých aktérů, novátorský, přínosný pro veřejný prostor, odvážný, nejpopulárnější, nejvíce navštívený a podobně,“ upřesnil náměstek pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.
Nominace může vzejít od fyzické i právnické osoby, od pořadatele i konzumenta kulturního počinu, tedy od diváka, návštěvníka, posluchače nebo čtenáře. Jednotlivé nominace přijímá komise pro kulturu a cestovní ruch (dále komise KCR), která je poradním orgánem Rady města Liberec.
Nominace lze zasílat po celý kalendářní rok.
„Hodnocení zaslaných návrhů bude probíhat dvoukolovým způsobem,“ popisuje náměstek Langr a dodává: „po celý kalendářní rok budou jednotliví členové komise individuálně posuzovat každou doručenou nominaci a přidělovat jí body na škále 0 – 100. Prvních deset kandidátů v celkovém pořadí pak budou hodnotit znovu v rámci zasedání komise, a to bez ohledu na počet získaných bodů a původní pořadí. Na vítězi se musejí dohodnout konsenzuálně.“
A jaká hlediska musejí členové komise při svém hodnocení brát v potaz? Například veřejný dopad kulturního počinu, resp. přínos pro kulturní dění ve městě, inovaci nebo naopak tradici, způsob ztvárnění (realizace), synergické efekty, resp. vazby na další projekty, ale také úroveň propagace a případné další subjektivní aspekty, které každý hodnotitel musí přesně zdůvodnit.
Vyhlášení 1. -10. místa se za účasti vítězů uskuteční v únoru následujícího kalendářního roku v obřadní síni liberecké radnice. Ocenění vítězové na prvních třech místech získají diplom a finanční odměny ve výši 20 000 Kč (1. místo), 10 000 Kč (2. místo) a 5 000 Kč (3. místo).