Součástí jejich cesty z malé školy nedaleko Kamenického Šenova byla návštěva Ozeaneum ve Štralsundu. Mohutná stavba muzea, připomínající obrovskou školu, se vypíná nad městem a přístavem. Svým posláním je manifestem za záchranu naší planety. Před deseti lety vybudované muzeum otevírá pohled do života moří a oceánů. Zaměřeno je především na Balt a Severní moře.
Již při příchodu do vstupního areálu je návštěvník zaujat obřími modely velryb a různých mořských živočichů. Během návštěvy všech pavilonů, která může trvat i několik hodin, lze nachodit pěkných pár kilometrů, přestože má budova exkavátory a výtahy.
V prostoru, který je rozčleněn do sedmi hlavních skupin, se nachází padesát různých akvárií s živými vodními živočichy. Expozice jsou zaměřeny na Severní a Baltské moře, některé z nich však poukazují na celosvětové problémy oceánů a moří. Globus znázorňuje hloubky a rozsah oceánů na zeměkouli s detaily jednotlivých oblastí. V malé kabince se každý může účastnit s kamerou ponoru do hloubky až šesti tisíc metrů a přesvědčit se, že i tam jsou živí tvorové. Uchvacující jsou vypreparovaní živočichové anebo různé modely podmořských tvorů. Mezi exponáty překvapuje svou mohutností srdce velryby, ale rozkošní jsou v malém bazénku i líně se převalující tučňáčci.
Úžasným zážitkem je projekce filmu v hale dvacet metrů vysoké, kde lze vleže sledovat na obří obrazovce prezentaci mořského života. Mladou generaci zaujme expozice podmořského výzkumu, modely lodí i skutečných přístrojů, které jsou určeny k vědecké práci. Znehodnocování moří a poškozování životního prostředí nezpůsobují jen hmotné předměty a látky, ale také hluk, který je velkým nepřítelem podmořského života planety.
Muzeum seznamuje návštěvníky s mírou znehodnocování moří a oceánů. Naše republika sice nemá moře, ale i z naší země putuje do moře nejrůznější odpad, poškozující kvalitu mořské vody, a tím i kvalitu života na celé planetě.