Ti, kteří prozatím pouze zpívají, přemítají o tom, že během příštího ročníku už by si mohli na dirigování na koncertě troufnout. Není výjimkou, že někteří z nich se sem vracejí i dvě desítky let. Lektoři se pravidelně střídají, účastníci se tak mohou seznámit s prací předních českých sbormistrů a od každého si pro svou vlastní praxi odnést něco jiného. Kurz poskytuje cenné zázemí pro lidi, kterým v mnoha případech sbormistrovství spadlo do klína spíše hříčkou osudu – například sbor „podědili“ po starším kolegovi – či je k němu, někdy i až v pokročilejším věku, postupně přivedla předchozí hudební či pedagogická praxe.
Záslužná činnost, kterou široké množství dětských i dospělých amatérských sborů v regionech odvádí, je výsledkem nadšení konkrétního jedince. Sbormistrovství se často učí sám, metodou pokus-omyl a takzvaně za pochodu. „Organizačnímu týmu NIPOS patří velký dík za to, že všem těmto motivovaným a zapáleným muzikantům dávají pravidelně šanci dál na sobě a svých sbormistrovských dovednostech pracovat, seznamovat je se zahraničními trendy a nadále tak českou amatérskou sborovou scénu rozvíjet a kultivovat,“ uvedla Barbora Vacková.
Zdroj: http://https://www.casopisharmonie.cz/reportaze/nadechni-se-naznac-tempo%E2%80%A6-ohlednuti-za-letnim-seminarem-klubu-sbormistru-2019.html