Navigace

Mezinárodní hudební festival Procházky uměním letos podpoří kapli v Dolní Bělé

1. 6. 2019
TZ/klapka

PLZEŇ: Od června do září chystá hudební festival Procházky uměním na Plzeňsku a Karlovarsku celkem deset koncertů, propojujících špičkové interprety s duchovními místy a charitativním posláním.

od 4. 6. 2019 do 20. 9. 2019

Festival již sedmým rokem přináší originální hudební dramaturgie, které posouvají představy o klasické hudbě a zpřístupňují klasickou hudbu širší veřejnosti. Jeho zakladatelka, přední česká a mezinárodně uznávaná violistka Jitka Hosprová pochází z Dolní Bělé na severním Plzeňsku, a právě sem poputuje výtěžek festivalu na opravu Husovy kaple.

V loňském roce se nám poštěstilo od dárců a návštěvníků festivalu vybrat téměř sto padesát tisíc pro kostel sv. Jiří v Lukové. Věřím, že i letošní rok bude úspěšný. Máme divákům co nabídnout,“ slibuje Jitka Hosprová.

Severní Plzeňsko díky festivalu navštíví celá řada významných umělců, předních komorních souborů a orchestrů. V rolích průvodců festivalem se vystřídá několik hereckých hvězd: „Pozvání přijaly Barbora Munzarová či Barbora Kodetová, opět se setkáme s Miroslavem Dvořákem i Ondřejem Kepkou,“ doplňuje zakladatelka festivalu Jitka Hosprová.

Zahajovací koncert Plzeň Gala se koná 4. června v Kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici; zazní například Bachovy či Vivaldiho skladby v podání violistky Jitky Hosprové, kytaristy Lubomíra Brabce, mezzosopranistky Lucie Hilscherové za doprovodu Sboru Fakulty pedagogické ZČU a smyčcového orchestru Camerata Plzeň. Následuje dalších sedm koncertů v Plzeňském kraji a dva v Karlovarském: 20.června v Plasích; 6.července v Nečtinech; 13.července v Rabštejně nad Střelou; 19.července v Březíně; 26. července v Lukové, 2.srpna v Dolní Bělé; 14. srpna v Karlových Varech; 6. září v Manětíně a 20. září v Chyši.

 

Program v Březíně bude doplněn o barokní workshopy, barokní kolotoč a ohňostroj. Začátek workshopů je v 18:00 hodin, na ohňostroj se mohou návštěvníci těšit po skončení koncertu.

Na všechny koncerty se platí vstupné 200 korun, zlevněné 100 korun pro studenty a seniory. Děti mají vstup zdarma.

Partnery festivalu jsou město Plzeň; Allianz; Ferona a.s.; Tatiana. Festival se koná ve spolupráci s festivalem Západočeské baroko, Pedagogickou fakultou ZČU a zapojenými městy. Za mediální partnerství organizátoři děkují Českému rozhlasu, Plzeňskému deníku, portálům PROPAMÁTKY a Epochtimes.

 

O Jitce Hosprové

Vystudovala Konzervatoř v Plzni a u doc. Jana Pěrušky absolvovala Akademii múzických umění v Praze. K violovému mistrovství ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi. Jako zakládající členka Bennewitzova kvarteta získala cenné komorní vzdělání. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jansem založila v roce 2005 Bohemia Luxembourg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy. Debutovala sólovými koncerty v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Santiagu de Chile, Brazílii, Hong kongu, Washingtonu, D.C. a New Yorku. Na svých koncertech se představila ve většině evropských zemí. Vystoupila také na řadě světových hudebních festivalů. Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů. Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu, vystupuje s předními českými a světovými orchestry. Hraje na český nástroj – model z roku 2012 Petra Zdražila.

O Husově kapli v Dolní Bělé

Kaple Českobratrské církve evangelické, inspirovaná stavbou Korandova sboru v Plzni, byla dostavěna roku 1939 podle návrhu architekta Jaroslava Fišera, nejvýznamnějšího představitele meziválečného funkcionalismu Plzeňska. Ministerstvem kultury ČR byla prohlášena kulturní památkou.

Více na www.prochazkyumenim.cz

Sdílejte
Check icon Error icon