Navigace

Projekt dokumentace tradiční lidové kultury: Krušnohorská hračka

15. 4. 2019
luk

ÚSTECKÝ KRAJ: V rámci dokumentace Tradiční lidové kulturyv roce 2017 zpracovávaloRegionální centrum pro tradiční lidovou kulturuÚsteckého kraje nemateriální statek Krušnohorská hračka, kterou vyrábífirma NBW s.r.o. v Nové Vsi v Horách. K výběru a ocenění tohoto statku vedlo zjištění, že tato firma je posledním žijícím důkazem výroby dřevěných předmětů a hraček na české straně Krušných hor.

Dokumentace probíhala ve spolupráci Regionálního muzea v Teplicích s Oblastním muzeem v Mostě.

Krušné hory se rozprostírají na česko-saské hranici, oblasti dnes známé především kvůli těžbě. Na základě objevení stříbrných ložisek byla saská strana osidlována již od 2. poloviny 12. století. Česká strana Krušných hor byla osidlována po objevení rudných ložisek na Jáchymovsku až počátkem 16. století. Z těchto důvodů zde vznikly osady jako např. Hora Svaté Kateřiny, Boží Dar, Měděnec a také Nová Ves v Horách.
Po rozmachu dolování drahých kovů nastal však ve 2. polovině 18. století útlum a práce v dolech už nestačila na živobytí. Krušnohoří opět poznalo demografický útlum. Lidé, kteří byli vázáni majetkem k dané oblasti, si museli najít jiný způsob obživy. Novou formou výdělku se stala ruční výroba, a to především dřevovýroba. Od 2. poloviny 18. století se k dřevovýrobě dřevěných předmětů přičleňuje také hračkářství, jehož vyvrcholení nastává v letech 1880 – 1938, kdy se touto činností zabývalo mnoho firem.

Po 2. světové válce v souvislosti s odsunem německého obyvatelstva byly firmy zrušeny. Přežila pouze firma G. R. Waltra v Nové Vsi v Horách, založená roku 1889 jeho otcem Antonem Waltrem. Po komunistickém převratu byl podnik znárodněn a továrna přešla pod Komunální podnik města Litvínova, později přejmenovaným na DEHOR. V této době firma v Nové Vsi vyráběla počítadla, dětské školní tabulky, skládací krabičky na šití, dětská zatloukadla a společenskou hru Tivoli. Od roku 1984 se v hračkárně vystřídalo několik majitelů a v roce 1992 koupila hračkárnu Sonja Vydrová, která v roce 1994 založila firmu NBW, fungující dodnes.

Výstupem dokumentace je video, které najdete ZDE

Představuje firmu, fungující skoro 130 let. Video zobrazuje nejen její historii, ale zároveň také jednotlivé postupy výroby hraček a dřevěných upomínkových předmětů, firemní prodejnu a muzeum hraček. V prostředí muzea si návštěvníci starší generace mohou zavzpomínat na svá dětská léta a mladší generace se dozví, s jakými hračkami si děti hrály v minulosti. Součástí reportáže je i ukázka z akce Den otevřených dveří, která se zde koná každoročně v době adventu.

ZDROJ

Sdílejte
Check icon Error icon