Navigace

Dílo faráře Peška a zahradníka Moráwka jsou nejlepším zdrojem pro studium dějin Lužice

1. 2. 2019
Milan Turek

ČESKÁ LÍPA-ŽITAVA: Vdevatenáctém století žili vŽitavě dva historici, jejichž dílo podnes nepřekonali ani němečtí vědci. Nelichotivé je však, že oba muži, ač původem zčeských rodin, jsou všude uváděni jako němečtí vědci.

Kristián Adolf Pešek vystudoval teologii a sepsal na 600 odborných děl k současnosti i minulosti Lužice. Karel Bohuslav Moráwek byl všestranný lidový badatel, který po sobě zanechal několik tisíc literárních výtvorů.

Předkové obou mužů přišli do Žitavy v době třicetileté války, pradědeček Moráwka vozil několik let do České Lípy obilí a stržené peníze schovával, aby je pak použil k nákupu pozemku v Lužici. Při jedné takové cestě místo aby se vrátili do domovského Černilova, zamířili všichni tři sourozenci do Žitavy. Pešek pocházel intelektuální rodiny, jejíž předkové odešli do Saska z Hradce Králové. Jeho prapředek Christian Pescheck byl především matematik, astronom a historik. Jeho Početnici pro základní školu používali v Německu až do roku 1918.

Christian Adolf Pescheck významně ovlivnil život v Lužici svou literární tvorbou, ale také aktivní společenskou činností. Je uváděn jako zakladatel Žitavského muzea a současně jako zakladatel Žitavské knihovny, ktereou významně obohatil především o historické studie. Za zásluhy o kulturní život v Žitavě byl jmenován čestným občanem. K jeho nejvýznamnějším dílům patří obsáhlá studie o českých exulantech v Sasku. Podle něj se v Sasku nachází, myslí nejspíše Lužici, nejméně třetina obyvatel původem z Čech. Češi přinesli do Lužice vzdělanost, řemeslnickou zručnost a pracovitost. Ne vždy to však měli jednoduché. Někdy je původní obyvatelé dokázali připravit o majetek. Jeho historické práce se týkají dávného i tehdejšího života Lužice. Často se stýkal s českými učenci a protože znal několik jazyků, své studie publikoval i v zahraničí.

Karel Bohuslav Moráwek byl především zahradník, avšak o jeho literární a společenské činnosti v Žitavě píše Božena Němcová, která Moráwka osobně navštívila v roce 1850, v dopise Karlu Jaromíru Erbenovi, tehdejšímu řediteli Národního muzea. Lidový badatel, i když nebyl teolog, výrazně ovlivňoval činnost protestantské obce nejen v Žitavě. Jeho zásluhou mnoho sakrálních knih, původem z pera českých exulantů, se jednak dostalo do Národního muzea v Praze, ale také zůstalo, dosud neprobádáno, v žitavské knihovně. Naposled, asi před dvaceti lety, uspořádala žitavská knihovna výstavu českých misál.

Osobní život Moráwkův byl trudný, obě manželky mu zemřely a také všech sedm dětí. On sám pak v roce 1896 umírá na chřipku. Živil se jako umělecký zahradník a bývá uváděno, že na Žitavsku vytvořil okolo stovky zahrad umělecky koncipovaných. V roce 2016 vydala Žitava publilkaci k jeho 200. výročí narození

K oběma mužům uspořádal Vlastivědný spolek Českolipska přednášku Milana Turka o posledním lednovém víkendu v českolipském muzeu.

Sdílejte
Check icon Error icon