Navigace

Výstavy v Památníku Vojna dokumentují komunistické zločiny

16. 1. 2019
Karel Souček

LEŠETICE: VPamátníku Vojna vLešeticích u Příbrami, který je součástí Okresního muzea Příbram, si zájemci mohou prohlédnout nejen autenticky dochovaný vězeňský areál pro politické odpůrce komunistického režimu, ale také několik zajímavých výstav.

Výstava fotodokumentů Ani gram uranu okupantům přibližuje dramatické události okupace Příbrami a okolí vojsky Varšavské smlouvy dne 21. srpna 1968. Zároveň také dokumentuje události spjaté s tzv. generální stávkou v rámci Československého uranového průmyslu, zahájenou 22. srpna 1968 právě pod heslem Ani gram uranu sovětským okupantům.

„Bývalý zastupující generální ředitel Československého uranového průmyslu ing. Karel Boček v srpnu roku 1968 organizoval stávku zaměstnanců uranových dolů na protest proti sovětské okupaci. Byl poté obviněn za „kontrarevoluční činnost“ s hrozbou nejvyšší trestní sazby, avšak podařil se mu zcela ojedinělý útěk z vyšetřovací vazby StB a pod plachtou kamionu odjezd za hranice. Později byl odsouzen v nepřítomnosti na 13 let do vězení. V roce 2005 vydal knihu vzpomínek s názvem Ani gram uranu okupantům,“ vysvětluje ředitel příbramského muzea a autor scénáře této výstavy Josef Velfl.

Výstava s názvem Skautská lilie za ostnatým drátem, kterou připravil publicista a Old Scout Slavomil Janov s kolektivem, přibližuje osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality. Zabývá se i osudem skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás.

V období komunistické totality je doloženo v Československu více než 600 odsouzených skautů a skautek, z nichž jedenáct zaplatilo za věrnost skautskému slibu cenu nejvyšší. Osm dalších skautů bylo odsouzeno na doživotí. Průměrný ortel vynesený komunistickou justicí byl osm let. „Důvody pro zatčení byly různé: od přímé odbojové činnosti, převádění přes hranice a výrobu protirežimních letáků až po nejrůznější smyšlená obvinění,“ uvedl Slavomil Janov.

Výstavy lze navštívit v rámci běžných prohlídek, Památník Vojna je od ledna do března otevřen každý všední den mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

Sdílejte
Check icon Error icon