Navigace

Nová divadelní sezóna v Divadle Drak přinese výjimečné autorské inscenace pro dětské, dospívající i dospělé publikum.

3. 9. 2018
Barbora Kalinová

HRADEC KRÁLOVÉ: Nasezónu 2018/2019 Divadlo Drak připravuje celkem tři premiéry vlastního souboru.

První premiéra sezóny bude z dílny kmenového tvůrčího tandemu Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka. Autorská sci-fi inscenace Mimoň vypráví příběh jedince s Aspergerovým syndromem a je určena divákům od 6 let.

V únoru se hradeckému publiku představí poprvé v roli režiséra scénograf Kamil Bělohlávek, který připravuje spolu s dramaturgem Tomášem Jarkovským pro nejmenší publikum autorskou inscenaci na motivy klasického pohádkového příběhu O zlaté rybce, která výměnou za svobodu dokáže plnit přání, a pošetilosti těch, kteří neví, co by si tak ještě mohli přát.

V dubnu pak uvedeme pro náctileté diváky na studiové scéně inscenaci inspirovanou dílem Jacka Kerouacka v režii Jakuba Vašíčka. Inscenace zpracovává téma cesty za svobodou a navazuje na dramaturgickou linii dobrodružných příběhů, ze které vzešly například inscenace Amundsen kontra Scott či Bílý tesák.

Na konci sezóny bude zahájeno zkoušení inscenace Zeď k příležitosti výročí třiceti let od Sametové revoluce. Inscenace v režii režisérky, choreografky a tanečnice Miřenky Čechové a umělecké ředitelky Divadla Drak Dominiky Špalkové na motivy knihy slavného českého výtvarníka a spisovatele Petra Síse malým čtenářům přiblíží dobu komunismu, jak za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Premiéra proběhne v září 2019.

 

LET’S 60!

Po celý rok 2018 slaví Divadlo Drak své šedesáté výročí a na začátku sezóny 2018/19 oslavy vyvrcholí v podobě mimořádné pokračování cyklu komponovaných vzpomínkových večerů pod názvem Fenomén Drak. Popřát k jubileu Divadlu Drak přijedou kolegové z Naivního divadla Liberec, Divadla Alfa, Divadla Minor, soubor Buchty a loutky a další.  Součástí večera bude předpremiéra části dokumentu České televize „DRAK, kterého netřeba se bát“ v režii Aleše Kisila. V prosinci se pak s jubilejním rokem rozloučíme neformální Drakovskou tancovačkou a zabijačkou.

 

STUDENSTKÉ PROJEKTY A REZIDENCE

Pokračovat budeme také ve spolupráci s Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU formou studentských rezidencí a již tradičně se v Divadle Drak uskuteční po osmé Mezinárodním setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus Theatrum.

S Katedrou výchovné dramatiky DAMU spolupracuje Divadlo Drak druhým rokem na pilotním programu „Klinika“, jehož cílem je postupně vybudovat a kriticky ověřit nový typ školního pracoviště, které je inspirováno klinickými pracovišti, lékařskými či pedagogickými. Experimentální „klinické“ pracoviště umožňuje propojit výuku a tvorbu v rámci školy s reálnou divadelní praxí v Divadle Drak, a to prostřednictvím animovaných pobytů pod vedením zkušených a uznávaných odborníků a profesionálů.

 

MUZEUM LABYRINT A DALŠÍ AKTIVITY PRO RODINY S DĚTMI

Na přelomu července a srpna proběhl již třetí ročník příměstského tábora, kde děti pod vedením našich lektorek vytvořily vlastní divadelní představení O dobrých skutcích, které mělo premiéru první srpnovou sobotu.

Až do začátku října mohou návštěvníci shlédnout a zapojit se do výstavy od tvůrců časopisu RAKETA, navštívit naší stálici – interaktivní Dračí laboratoř nebo se vydat do útrob bludiště, kde se mimo loutek do konce roku 2018 nachází také výstava Terezy Venclové Nonperfektně vod Matasa, intimní portrét dlouhodobého spolupracovníka Divadla Drak scénografa Petra Matáska očima jeho přátel, spolupracovníků a žáků.

V říjnu budeme také slavit výročí 100 let republiky, v Labyrintu chystáme workshopy pro školy, připomínající toto jubileum. 

17. listopadu se Divadlo Drak zapojí do Noci divadel a v tento výjimečný večer budou mít návštěvníci jedinečnou možnost nahlédnout do míst, kam normálně divák nemůže, nebo dokonce nesmí.

25. listopadu nás čeká Dračtení, odpoledne v Labyrintu Divadla Drak plné dětských knížek. Vedle veletrhu dětských knih připravujeme dílny, tvůrčí atrakce a čtení vybraných titulů v podání herců Divadla Drak.

V lednu se pak do muzea vrátí v novém kurátorském konceptu expozice loutek ze slavných dračích inscenací.

V průběhu celého roku v Labyrintu probíhají výtvarné workshopy a komentované prohlídky.

Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček

 

Mimoň

Premiéra 20. října 2018

Planeta Mimo má jediného obyvatele. Ten tu žije spokojeně sám se sebou ve světě, který mu dokonale vyhovuje. Až do okamžiku, kdy se planeta začne z neznámého důvodu přehřívat, a jemu nezbyde než si hledat jiné útočiště. A jaké to bude dobrodružství, netuší v tu chvíli nejspíš ani on sám.

„Mám rád modrou barvu. Uklidňuje mě. Dává mi pocit jistoty. Modrý svět je svět, který je v pořádku. Klidný, vyrovnaný, bezpečný. Modrá je dokonalá barva. Má tolik podob, tolik odstínů, k čemu bych vůbec potřeboval jiné? Tak například radost má barvu světle modrou jako obloha, smutek je tmavě modrý jako měsíční svit. Ale ne ten zlý, znepokojující smutek, který se zalyká. Modrý smutek je klidný, smířený. Vyvěrá z hloubek a v těch hloubkách zase mizí. A modrá radost zní tiše, nekřičí rušivými tóny, nedere se neurvale na povrch, netřeští, nejuchá. Drží se pěkně uvnitř a jemně se chvěje. Můj svět je modrý, protože je jenom můj. A je jenom můj, protože je modrý.“

Roku 1943 publikoval rakouský profesor medicíny Hans Asperger první studii vycházející z jeho pozorování „psychicky abnormálních“ dětí. Jeho práce však byla zapomenuta a pozornosti se jí znovu začalo dostávat až v 80. letech 20.století. Od té doby se používá termín „Aspergerův syndrom“.

Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček

Námět: Dominika Špalková
Výprava: Tereza Venclová
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský

Hrají: Luděk Smadiš, Petra Cicáková, Pavla Lustyková, Filip Huml, Dominik Linka

Inscenace je určena divákům od 6 let.

Délka představení 60 min.

 

www.draktheatre.cz

Sdílejte
Check icon Error icon