„Týnec je taková moje srdeční záležitost. Přes kopec, v Bukovanech, jsem doma, takže hraji nejenom v Týnci na hradě, ale i ve Společenském centru, kde se odbývají premiéry, ale také v mateřské i základní škole. Na hradě se hraje moc pěkně. Diváci jsou blizoučko, a proto lze s nimi dobře navázat komunikaci. Děti i rodiče jsou letně naladěni a atmosféra tomu přesně odpovídá. Je letní, uvolněná,“ uvedla zakladatelka divadla a herečka Barbora Novotná.
Obyvatelé Týnce již mohli vidět všechna představení Bářina toulavého divadla: Jak zlatník ke štěstí přišel, Pasáček vepřů a Strašidýlko Bačkůrka. O statečné Margitce je čeká v sobotu, pohádku O Nebojsovi uvede divadlo na podzim v rámci ochotnického festivalu.
Pohádka O statečné Margitce se sice tváří jako stará lidová pohádka, ale je čistě autorská. Není však jen mým výmyslem. Více než z poloviny se na ní podílela kamarádka Anička Svobodová z Bukovan, která je dlouholetou režisérkou týneckého ochotnického spolku Netopýr, malířkou a vůbec místně známou osobností,“ vysvětlila Barbora Novotná s tím, že loutky opět vyřezával Josef Hanusch z Českých Budějovic.
Pohádka je určena hlavně pro předškolní děti a děti na prvním stupni ZŠ, ale hodí se i pro akce, které navštěvují celé rodiny. „Ohlasy zatím vnímám pozitivně. V Margitce je pár míst, kdy to v sále absolutně ztichne a děti spolu s hlavní hrdinkou prožívají nebezpečnou situaci. Vzájemná komunikace mezi mnou a diváky je pro mě nádhernou odměnou za všechno to vymýšlení, řezání, malování loutek, šití kostýmků, kašírování, škrtání, přepisování a zkoušení,“ vyznala se herečka.
A co je při přípravě představení nejsložitější? „Volba látky a tématu, tedy alespoň minimální dramaturgie. A to trvá dlouho – rok, dva, někdy i více. Teprve zodpovězení otázky o čem to bude a proč, je tím správným odrazovým můstkem, od kterého se začíná odvíjet samotný příběh. Na něj navazují další kroky, jako je tvorba loutek, scény, zkoušení a další úpravy,“ uzavřela Barbora Novotná.