Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bude předáno filantropem Karlem Komárkem a jeho ženou Štěpánkou Komárkovou do rukou generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a šéfdirigenta Semjona Byčkova v rámci amerického turné orchestru. Stane se tak v pondělí 29. října 2018 na půdě Kennedy Centra ve Washingtonu, kde orchestr odehraje koncert k oslavě 100. výročí založení Československé republiky.
Cena Antonína Dvořáka je prestižním oceněním především osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. „Česká filharmonie je už svým historicky prvním koncertem úzce spjata se jménem Antonína Dvořáka a v duchu dvořákovské tradice se i ona v průběhu let zaslouženě stala českým a zároveň světovým orchestrem. Už dlouho jsme cítili, že by si toto ocenění zasloužila,” říká Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. O udělení ocenění rozhodla Rada akademiků složená z předních osobností českého uměleckého života jednohlasně bez dalších nominací.
Předání ocenění bude symbolicky součástí oslav 100. výročí založení Československé republiky. Pro tento účel Akademie vybrala půdu nejvýznamnější americké kulturní instituce Kennedy Centra ve Washingtonu, kde bude Česká filharmonie 29. října koncertovat. „Právě v období první republiky, kdy orchestr formoval dnes legendární dirigent Václav Talich a později i Rafael Kubelík, se stala Česká filharmonie světovou špičkou. Doma byla institucí, která kultivovala československý veřejný prostor. V zahraničí byla kulturním vyslancem mladé republiky. Provozování české hudby – nejen té Dvořákovy – považovala vždy za samozřejmost. O to víc mě těší, že cenu můžeme předat při příležitosti tohoto velkého jubilea naší vlasti,“ dodal Kolář. Spojené státy americké hrály také významnou roli v životě našeho nejslavnějšího skladatele. Dvořákova stopa je v americké kultuře nesmazatelná a hmatatelná dodnes.
Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a hudebního ředitele respektovaný Semjon Byčkov, hlavními hostujícími dirigenty byli jmenováni Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.
Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním Ceny je ocenění osobností, uměleckých kolektivů, institucí a organizací, které svým celoživotním dílem, dlouhodobou systematickou uměleckou, hudebně vědeckou a organizační činností, nebo mimořádným uměleckým počinem velmi výrazně přispěly k popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián, Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma, Richard Novák a Ivan Klánský.
Cena je vyhlašována s podporou nadace Karel Komárek Family Foundation. Dnes již tradiční skleněné violoncello vyrobí podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser.
Rada akademiků Akademie klasické hudby: Petr Altrichter, dirigent / David Beveridge, muzikolog / Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu / Věra Drápelová, odborná redaktorka MF Dnes / Jakub Hrůša, dirigent, hlavní hostující dirigent České filharmonie / Ivo Kahánek, klavírista / Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby / Jaroslav Manda, projektový manažer Akademie klasické hudby / David Mareček, generální ředitel České filharmonie / Tomáš Motl, výkonný ředitel kulturního kanálu ČT art / Jan Simon, ředitel Intergramu / Vítězslav Sýkora, vedoucí TPS hudební tvorby České televize / Jiří Vejvoda, novinář, místopředseda a tiskový mluvčí rady Českého rozhlasu / Marek Vrabec, umělecký ředitel MHF Dvořákova Praha.