Starý most se měl bourat kvůli připravované stavbě obchvatu kolem Velkého Beranova, protože stojí v trase původně uvažované příjezdové cesty na staveniště. Zástupci Jihlavy se ale dohodli s investorem stavby, Krajem Vysočina, a historická stavba se bourat nebude.
„Je možné upravit dokumentaci tak, aby se mechanizace pohybovala jinudy a starý most se nemusel bourat,“ sdělil Ondřej Stránský z odboru správy realit města. Mostek stojí na pozemku města, které hodlá využít možnosti historickou stavbu zaevidovat do svého majetku a následně se o něj starat.
Proti bourání mostku dokonce vznikla petice s názvem Zachraňme henčovský mostek, která má nyní přes 100 podpisů.
Původní barokní most byl postaven jako součást budované „císařské silnice“ v letech 1783 – 1785 umožňující spojení Jihlavy s Brnem přes Velké Meziříčí. V následujících dvou stoletích prošel řadou stavebních úprav. Po přeložení silnice asi 100 metrů východně ztratil most včetně původní silnice význam. Jednoobloukový kamenný most z hrubě opracovaného vyspárovaného lomového kamene je dlouhý 12 metrů, široký 6 metrů a vysoký asi čtyři metry. Na mostku jsou zbytky štětované vozovky, dnes překryté vrstvou náletové zeleně a trávy.