Projekt Muzea Těšínska a Muzeum Śląska Cieszyńskiego nese název Hmotná a duchovní kultura / Kultura materialna i duchowa a vznikl s laskavým svolením ostravsko-opavské a bílsko-živěcké diecéze.
Každou stavbu popisují české, polské a anglické texty, které přibližují její historii a zvláštnosti. Pohled lze v interiérech i exteriérech upřít každým směrem, tedy nejen do stran, ale i nahoru a dolů. Rozlišení je velmi vysoké.
Ve výsledku mohou milovníci historie prostřednictvím svého počítače navštívit unikátní sakrální stavby. Odkaz na virtuální prohlídky se nachází na home page muzeí (www.muzeumct.cz, www.muzeumcieszyn.pl). Doprovodné texty jsou v češtině, polštině a angličtině.
Bohužel, vloni o prázdninách, kdy snímkování probíhalo, do něj zasáhla nešťastná událost. Poté, co v červenci 2017 došlo ke zdokumentování exteriéru gutského kostela, zmařil na počátku srpna plány na dokončení práce v interiéru žhářský útok. Podoba interiéru je však naštěstí dochována v rámci jiné, dříve pořízené virtuální prohlídky, která však není součástí zmiňovaného projektu.
Nejstarší dřevěné sakrální stavby se nacházejí na českém území. Zánikem gutského kostela přešlo označení nejstarší dřevěný kostel na svatyni v Nýdku (1576). Na polské straně je nejstarší kostel v Bělovicku (1701).
SEZNAM ZDOKUMENTOVANÝCH DŘEVĚNÝCH KOSTELŮ
ČESKÁ REPUBLIKA
Albrechtice, Bystřice, Dolní Marklovice, Guty, Hrčava, Lískovec-Hájek, Nýdek, Prašivá, Řepiště, Sedliště, Staré Hamry-Gruň
POLSKO
Andziołówka, Bielowicko, Kaczyce, Kończyce Wielkie, Kubalonka, Mlaskawka, Nierodzim, Stecówka, Wisła Czarne, Wisła Głębce, Zamarski