Publikace je poctou řezbářům a kočovným loutkářům, kteří působili ve východních Čechách od poloviny 18. století, ale i jejich potomkům a následovníkům. Představuje mj. prvního historicky doloženého českého loutkáře Jana Jiřího Bráta ze Studnice u Náchoda (1724-1805), zakladatele rodinné dynastie křižující Evropu, a uvádí tak na pravou míru obrozeneckou legendu o loutkáři-buditeli Matěji Kopeckém (1775-1847). Na cestách po Královéhradeckém a Pardubickém kraji autorka objevuje i méně známé expozice historických loutek (Humprecht, Kuks, Dobruška, Kvasiny) a zároveň připomíná loutkáře, ať už amatéry či profesionály, jejichž zásluhou loutky dodnes baví a dojímají své diváky.
Čtivý text doprovázejí originální fotografie „oživlých loutek“ od Jana Pohribného, grafická úprava je dílem akad. malíře Pavla Hracha. „Přáli jsme si vytvořit knížku přitažlivou pro děti i dospělé, pro českého i zahraničního turistu,“ uvedla publicistka Lenka Jaklová a upřesnila. „Je pro nás velkou poctou, že ji můžeme představit právě v Nové Pace, kde po několik století působila proslulá dynastie řezbářů – Suchardů, na což jsou místní občané právem hrdi.“
„Tato publikace navazuje na zápis fenoménu českého a slovenského loutkářství do Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO, k němuž jsme my, Východočeši, dali podnět už v roce 2011. Je to ohromný úspěch, který motivuje i současné tvůrce,“ uvedl radní Pavel Hečko, zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, evropských grantů, dotací a cestovního ruch, a dodal. „Loutky nás dospělé propojují s dětstvím a dětem zprostředkovávají svět fantazie, nezbytný i v dnešním přetechnizovaném a globalizovaném světě.“
Publikace, vydaná Královéhradeckým krajem, byla vytvořena v rámci projektu „Zvýšení atraktivity Královéhradeckého kraje“ podpořeného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj CR.