„Kulturní dědictví je nejen odkazem minulosti, ale také zdrojem pro naši budoucnost“ – Tibor Navracsics, evropský komisař pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport
Kulturní dědictví je v Evropě všude kolem nás: v našich městech, v krajině i na archeologických nalezištích. Setkáváme se s ním nejen v literatuře, umění a v souvislosti s různými předměty, ale také v souvislosti s řemeslnými dovednostmi, příběhy, gastronomií, písněmi a filmy. Ve své rozmanitosti nás kulturní dědictví spojuje a díky technologiím a internetu je nyní přístupné více než kdy jindy.
Cílem Evropského roku kulturního dědictví je povzbudit ještě více lidí k objevování a prozkoumávání evropského kulturního dědictvía posílit pocit příslušnosti ke společné evropské rodině. V roce 2018 bude kladen důraz na:
- hodnotu kulturního dědictví pro společnost,
- jeho přínos pro hospodářství,
- jeho úlohu v evropské kulturní diplomacii,
- význam jeho zachování pro budoucí generace.
Kulturní dědictví hraje v Evropě významnou ekonomickou úlohu. Odvětví zaměstnává více než 300 000 osob a v Evropě je s ním nepřímo spojeno 7,8 milionu pracovních míst, například v cestovním ruchu a ve stavebnictví. Kulturní dědictví má rovněž pozitivní dopad na naši společnost, který je dosud podceňován: přispívá ke kvalitě života, sociální soudržnosti a mezikulturnímu dialogu.
Jak bude Evropský rok realizován?
Evropskýrok kulturního dědictví bude obsahovat iniciativy a akce na evropské, národní, regionální a místní úrovni. Na národní úrovni je jeho organizace svěřena koordinátorům jmenovaným jednotlivými členskými státy EU. Na evropské úrovni je Evropský rok výsledkem společného úsilí evropských institucí: Komise, Parlamentu a Rady a dále Výboru regionů a Evropského hospodářského a sociálního výboru. Zapojeny jsou rovněž klíčové zainteresované subjekty z oboru.
Co je na programu?
V průběhu roku 2018 budou po celé Evropě probíhat tisíce různých aktivit a oslav. To, že Evropský rok bude mít dopad i v období po roce 2018, zajistí deset hlavních evropských iniciativ. Tyto iniciativy bude provádět Evropská komise ve spolupráci s klíčovými partnery (Radou Evropy, UNESCO a dalšími evropskými organizacemi) a jejich podpora se zaměří na čtyři hlavní cíle: zapojení, udržitelnost, ochranu a inovaci.
Zdroj a více informací ZDE